Pod koniec 2008 r. mają ruszyć duże rządowe projekty informatyczne. Najwyższy czas, bo w tej dziedzinie jesteśmy outsiderem.
Polska obejmując w 2011 r. prezydencję w UE chce pochwalić się… informatyzacją, a jednym z naszych głównych haseł ma być rozwój społeczeństwa informacyjnego. Brzmi nieprawdopodobnie patrząc na obecną pozycję naszego kraju w rankingach dotyczących informatyzacji, w których od lat ciągniemy się w tyle europejskiego peletonu - pisze "Puls Biznesu". Witold Drożdż, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) odpowiedzialny za IT, ma to zmienić. Jak?
- Dzięki blisko 14 mld zł, które zostaną w ciągu czterech lat zainwestowane w IT przez administrację rządową i samorządową z różnych unijnych programów. To ogromna szansa, bo takiego zastrzyku pieniędzy w nowe technologie nie było i pewnie już nigdy nie będzie. Jeśli wydamy je efektywnie, odmienimy obraz Polski - mówi Witold Drożdż.
Witold Drożdż zapowiada, że w II połowie 2008 r. pełną parą ruszą prace nad wszystkimi dużymi kluczowymi projektami rządowymi współfinansowanymi z funduszy unijnych. Najważniejsze to Rejestr Usług Medycznych (RUM), e-podatki, e-PUAP (platforma usług publicznych), Pl. ID (nowy dowód osobisty) czy projekty związane z katastrem (o wszystkich piszemy w ramce obok).
- Na przełomie czerwca i lipca przedstawimy rządowi do akceptacji projekt Pl. ID, by w II połowie roku ogłosić pierwsze przetargi z nim związane. Również w II połowie roku ruszą przetargi na doradcę i wykonawcę e-PUAP2, przetargi związane z e-podatkami i RUM. W większości ważnych projektów będziemy wybierać doradcę strategicznego, wszystkie też będą opiniowane przez reaktywowany Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Szczególnemu nadzorowi będzie podlegać 5 do 10 projektów - mówi Witold Drożdż.
Najważniejszym zadaniem administracji jest modernizacja głównych rejestrów państwowych - tak by stały się one rejestrami referencyjnymi (źródłem danych) dla innych systemów.
- Takimi źródłowymi rejestrami mają być bazy danych osób, podmiotów gospodarczych i nieruchomości, a nie - jak dziś - kilkadziesiąt różnych rejestrów - wyjaśnia nasz rozmówca.
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS