15 lat Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

15 lat Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

15 lat działalności świętuje Poznański Park Naukowo-Technologiczny. To najstarsza tego typu placówka naukowa w Polsce.

Z okazji 15 rocznicy PPNT oraz 20-lecia działalności Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w poniedziałek w Poznaniu rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa pt. "Inno(moty)wacje. Od inwencji do innowacji - rola parków technologicznych w budowie gospodarki opartej na wiedzy".

W wydarzeniu biorą udział m.in. przedstawiciele parków naukowych z Wielkiej Brytanii, Estonii i Szwecji. Gościem wydarzenia jest dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych (IASP) Luis Sanz.


"W trakcie konferencji będziemy mówić o przyszłości parków, nowych formach zależności pomiędzy przemysłem innowacyjnym a różnymi sektorami nauki. Chcemy pokazać rolę parków technologicznych w budowie gospodarki opartej na wiedzy na świecie i w Polsce" - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor PPNT prof. Bogdan Marciniec.

Jak dodał, po 15 latach pracy poznańska placówka oceniana jest jako najlepszy park w Polsce.

"Nasz park uważany jest za najbardziej kompletny, mamy różnego typu usługi. Zaczęło się od chemii, później była archeologia, fizyka, czy Laboratorium Radiowęglowe. To cały szereg form współdziałania nauki z praktyką, stałych usług dla firm. Doprowadziliśmy do tego, że na naszym terenie inkubowaliśmy ok. 50 instytucji, pracuje tu ok. 300 osób" - powiedział.

PPNT buduje kolejne obiekty dla zainteresowanych współpracą podmiotów. Jak podkreśla prof. Marciniec, takie instytucje jak poznański ośrodek to sposób na zatrzymanie w kraju najlepszych młodych polskich naukowców, którzy na miejscu mają szansę na rozwój i dobry zarobek.

"Udało nam się wytworzyć pozytywną atmosferę; jeśli naukowiec chce zarobić, to nie jest naganne. W PPNT funkcjonuje np. ośrodek badawczo-rozwojowy amerykańskiego koncernu, który zajmuje się nowymi materiałami budowlanymi. Pracownicy ośrodka nie są w stanie wszystkiego robić sami, my dla nich pracujemy. Dzięki temu oni mają zaplecze naukowe, a my na tym zarabiamy" - powiedział.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PPNT to multidyscyplinarny ośrodek grupujący specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W ramach parku działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.

W PPNT ulokowanych jest ponad 50 instytucji, tj. przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, fundacji i stowarzyszeń, działających w różnych branżach. Obok firm z branży informatycznej, telekomunikacyjnej czy chemicznej, w PPNT funkcjonują przedsiębiorstwa szkoleniowe, doradcze oraz oferujące inne typy usług.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!