PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

150 mln z NCBR m.in. na technologie przyjazne środowisku

Autor: WNP.PL (KW)
25-07-2014 10:10

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach nowego strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" - BIOSTRATEG. W ramach programu do rozdysponowania będzie 150 mln zł na badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla rolnictwa i leśnictwa oraz na rozwój technologii przyjaznych środowisku.

- Program BIOSTRATEG pozwoli zasadniczo przyśpieszyć rozwój nowych technologii w polskim rolnictwie, leśnictwie i przemyśle drzewnym. Przyniesie wiele innowacyjnych rozwiązań, które przy poszanowaniu środowiska naturalnego pozwolą zintensyfikować produkcję żywności i biosurowców bez uszczerbku dla ich wysokiej jakości - podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.
To drugi, po STRATEGMED, wynikający z Krajowego Programu Badań program strategiczny opracowany przez Radę NCBR i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program BIOSTRATEG obejmuje pięć obszarów badawczych: bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo żywności; racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej; przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa; ochrona bioróżnorodności oraz zrównoważony rozwój rolniczej przestrzeni produkcyjnej; leśnictwo i przemysł drzewny.

- Projekty finansowane w ramach programu BIOSTRATEG będą realizowane przez interdyscyplinarne zespoły badawcze łączące kompetencje wielu dziedzin nauki, dzięki czemu program da możliwość wypracowania kompleksowych rozwiązań w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska służących środowisku i prowadzących do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Interdyscyplinarność badań naukowych i prac rozwojowych jest jedną z zalet programów strategicznych przygotowywanych przez Radę Centrum - mówi prof. Jerzy Kątcki, przewodniczący Rady NCBR.

Celem programu jest wzrost międzynarodowej pozycji Polski w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w obszarach badawczych objętych programem oraz transfer do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez korzystających ze wsparcia NCBR naukowców. Realizacja programu daje też szansę na zwiększenie udziału polskich zespołów badawczych w projektach i inicjatywach w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

Budżet I konkursu to 150 mln zł. Środki te będą przeznaczone na dofinansowanie projektów obejmujących badania naukowe, prace rozwojowe oraz działania związane z przygotowaniem do wdrożenia wyników projektów. O dofinansowanie mogą się ubiegać konsorcja złożone z co najmniej trzech podmiotów. Minimalna wartość projektu to 10 mln zł, a maksymalny czas realizacji projektu to 36 miesięcy. Nabór wniosków planowany jest w III kwartale tego roku.
Program BIOSTRATEG realizowany będzie do 2019 roku. Jego zakładany całkowity budżet wynosi ok. 500 mln. zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP