XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

56 proc. programów w Polsce jest nielegalnych

56 proc. programów w Polsce jest nielegalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad połowa oprogramowania zainstalowanego w polskich komputerach jest nielegalna - wynika z badania firmy IDC, zleconego przez Business Software Alliance (BSA). Wśród krajów UE, nasz kraj pod względem skali piractwa jest na 4. miejscu od końca.

Ilość pirackiego oprogramowania, zainstalowanego w komputerach osobistych w Polsce w 2008 r. spadła o 1 proc., w porównaniu do roku 2007. Szkody poniesione przez producentów oprogramowania w Polsce wyniosły 648 mln USD, co oznacza 12 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji koordynator i rzecznik firmy BSA w Polsce Bartłomiej Witucki, wśród 27 krajów Unii Europejskiej Polska uplasowała się na czwartej pozycji od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są jedynie Grecja (57 proc.), Rumunia (66 proc.) oraz Bułgaria (68 proc.). Najmniejszą skalą piractwa może pochwalić się Luksemburg - wynosi ona 21 proc.

Pod względem szkód producentów oprogramowania, Polska znalazła się na 6. miejscu. W UE większe szkody producenci oprogramowania ponieśli w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji (jest to odpowiednio 1 mld 29 mln, 1 mld 895 mln, 2 mld 152 mln, 2 mld 181 mln i 2 mld 760 mln USD).

Spośród 110 państw objętych badaniem, w 2008 r. najwyższy poziom piractwa na świecie odnotowano w Gruzji - 95 proc., Bangladeszu, Armenii oraz Zimbabwe (92 proc.). Krajami o najniższej skali piractwa były Stany Zjednoczone (20 proc.), Japonia i Luksemburg (21 proc.) oraz Nowa Zelandia (22 proc.).

"Tutaj pewna zależność jest regułą: im wyższa stopa życiowa, tym mniejszy poziom piractwa" - podkreślił Witucki.

Jak wskazują autorzy raportu, piractwo komputerowe ma negatywny wpływ nie tylko na dochody przemysłu komputerowego. Z innego badania IDC, opublikowanego w styczniu br. wynika, że ograniczenie piractwa komputerowego w ciągu czterech kolejnych lat w Polsce przyczyniłoby się do wzmocnienia lokalnego sektora informatycznego, powstania blisko 2 tys. nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, a także zasiliłoby polską gospodarkę kwotą prawie 2,68 mld zł.

Witucki zwrócił uwagę na ilość pirackiego oprogramowania, dostępnego na stronach lub aukcjach internetowych. Przykładowo, z innego badania IDC wynika, że "złośliwe dodatki" (np. wirusy) zawiera ponad połowa oprogramowania firmy Microsoft, dostępna w sieci. "To oznacza, że nabywając takie oprogramowanie, musimy się liczyć z tym, że ryzyko zainfekowania, którego skutkiem może być np. przejęcie kontroli przez osobę z zewnątrz i wykorzystanie naszego komputera do rozsyłania spamu bądź ataku hakerskiego, jest naprawdę duże" - zaznaczył.

Rzecznik BSA poinformował, że w zeszłym roku BSA doprowadziło do zamknięcia blisko 40 tys. aukcji internetowych na świecie.

Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone w 110 państwach przez IDC, niezależną firmę badawczą rynku IT. Objęto nim wszelkie oprogramowanie instalowane w komputerach osobistych, w tym w laptopach i innych urządzeniach przenośnych. IDC w opracowaniu wyników globalnych wzięło pod uwagę dane statystyczne, dotyczące dostaw oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz skorzystało z pomocy swoich analityków w ponad 60 krajach.

Business Software Alliance zajmuje się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Członkami organizacji są m.in: Adobe, Apple, Corel, Microsoft oraz Siemens.

IDC jest dostawcą informacji rynkowych, usług doradczych i rozwiązań dla sektorów technologii informacyjnej i telekomunikacji. Firma istnieje od ponad 45 lat i zatrudnia ponad 1 tys. analityków w przeszło 110 krajach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 56 proc. programów w Polsce jest nielegalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!