57 proc. internautów natknęło się na zagrożenie w sieci

57 proc. internautów natknęło się na zagrożenie w sieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

57 proc. internautów deklaruje, że natknęło się na negatywne zjawiska w sieci, jak m.in. wirusy komputerowe czy nieprawdziwe informacje. Niektórzy internauci zostali przez kogoś obrażeni bądź oszukani, poznali w internecie osobę podającą się za kogoś innego lub spotkali się z nieprawdziwymi informacjami na swój temat - wynika z sondażu CBOS "Zagrożenia w internecie", przekazanego we wtorek PAP.

CBOS zaznacza, że korzystanie z usług bankowych przez internet czy też robienie zakupów w sieci nie zwiększa znacząco prawdopodobieństwa bycia okradzionym czy oszukanym. Natomiast częściej z tym zjawiskiem spotykają się osoby uczestniczące w forach dyskusyjnych, a także grające w gry on-line częściej niż inni użytkownicy serwisów.

Aż 35 proc. respondentów przez przypadek, nieświadomie lub przez celowe działanie innej osoby pobrało wirus, niebezpieczny program lub plik. Blisko 1/3 ankietowanych (30 proc.) deklarowało, że znalazło w internecie informacje, które okazały się nieprawdziwe. Niemal co czwarty (23 proc.) zaniedbał jakieś swoje obowiązki.

W dalszej kolejności respondenci wskazywali, że zostali przez kogoś obrażeni (13 proc.), przez przypadek lub czyjeś intencjonalne działanie trafili na strony, które były dla nich obraźliwe (6 proc.), poznali w internecie osobę, która podawała się za kogoś innego (7 proc.), ktoś niepowołany próbował uzyskać dostęp do ich konta mailowego (5 proc.), zostali oszukani (5 proc.) lub spotkali się z nieprawdziwymi informacjami na swój temat (3 proc.).

Wśród treści uznawanych za obraźliwe respondenci wskazywali głównie na strony pornograficzne, a także wypowiedzi innych użytkowników na stronach internetowych, forach, w komentarzach.

Na pytanie, na czym polegało oszustwo, ankietowani twierdzili, że były to nieprawdziwe informacje o nabywanych produktach, nieotrzymanie zamówionego towaru, otrzymanie innego produktu niż zamawiany lub też produktu wadliwego. Nieliczni twierdzili, że zostali oszukani przez osoby posługujące się fałszywą tożsamością.

Z sondażu wynika, że 43 proc. respondentów nie zetknęło się z żadną negatywną sytuacją, 23 proc. - z jedną, 24 proc. z dwiema-trzema, a co dziesiąty - z czterema i więcej. Negatywne sytuacje znacznie częściej dotyczą osób młodych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 28 maja-2 czerwca 2009 roku na reprezentatywnej próbie 1038 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 57 proc. internautów natknęło się na zagrożenie w sieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!