Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Gierek, PE: Europie potrzebna jest reindustrializacja

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
12-09-2013 11:05
A. Gierek, PE: Europie potrzebna jest reindustrializacja
fot. Fotolia

Europa ciągle traci swoją globalną konkurencyjność, dlatego potrzebna jest nowa, wspierana przez Unię Europejską i poszczególne państwa członkowskie, polityka przemysłowa dla Europy, która pozwoli na odbudowę przemysłu w Europie - mówi prof. Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Z Europy od lat znika część produkcyjna tradycyjnych branż przemysłowych. Następuje ich delokalizacja do krajów, w których produkcja jest bardziej rentowna. Właściciele i udziałowcy takich firm, a chodzi zwłaszcza o duże międzynarodowe i narodowe korporacje, pomnażają w ten sposób z jednej strony swoje zyski, ale z drugiej wywołują wzrost bezrobocia w Europie - mówi prof. Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Jego zdaniem lansowany przez lata pogląd, że oto weszliśmy na etap „postindustrialnego” rozwoju opartego głównie na usługach nie sprawdził się. Adam Gierek przekonuje, że gospodarka nie może bowiem rozwijać bez dobrze rozwiniętej, efektywnej i nowoczesnej produkcji wyrobów.

W jego ocenie istnieją dwie ścieżki odbudowy przemysłu w Europie. Pierwsza z nich to powrót do autarkicznej gospodarki narodowej o klasycznej strukturze wewnętrznej samowystarczalności - byłby to jednak powrót do nieefektywnych rozwiązań z XIX i XX wieku. Drugim rozwiązaniem jest tworzenie przemysłu europejskiego uwzględniającego ponadgranicznie wszystkie elementy europejskiej konkurencyjności.

- Europa ciągle traci swoją globalną konkurencyjność w produkcji materialnej, która opiera się na trzech filarach: kosztach energii, kosztach materiałów i surowców oraz kosztach organizacji produkcji, w tym kosztach pracy. Analizując konkurencyjność europejską w skali globalnej z tego punktu widzenia widzimy, że te składniki kosztów są w krajach członkowskich UE wyższe, aniżeli u jej globalnych konkurentów. I tak koszty energii w Europie są najwyższe, Europa cierpi na brak wielu materiałów i surowców, a ponadto ich wytwarzanie z powodu wysokich kosztów energii jest drogie. Co do kosztów pracy, to są one również najwyższe – przypomina Adam Gierek.

Część ekspertów wskazuje, że tej niekorzystnej sytuacji zaradzić mogłaby jedynie szeroko implementowana innowacyjność w europejskiej gospodarce, chodzi o innowacyjność produktową (nowe produkty), o efektywne energetycznie, materiałowo i organizacyjnie technologie oraz o sprawne, zinformatyzowane procedury biznesowe.

W ocenie Adama Gierka gospodarka unijna nie jest wystarczająco innowacyjna.

- Nasi globalni konkurenci są również coraz bardziej innowacyjni. Na świecie wszyscy chcą eksportować i nikt nie ma zamiaru likwidować swego przemysłu. Wprost przeciwnie - wschodzące potęgi gospodarcze, jak kraje BRICS, coraz agresywniej przejmują te obszary produkcji, z których znana była Europa – wskazuje Adam Gierek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP