Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ABC Data zwiększyła zysk

Autor: wnp.pl (WGK)
22-03-2016 12:47
ABC Data zwiększyła zysk
Fot. Fotolia

Firma ABC Data, notowany na giełdzie dystrybutor sprzętu IT i elektroniki użytkowej, osiągnęła w ubiegłym roku zysk w wysokości 46,8 mln złotych, co oznacza wzrost o 41 proc. w stosunku do roku 2014. O 10 proc. wyższa była skonsolidowana EBITDA, która osiągnęła 69 mln zł.

Wyniki są zgodne, a nawet lepsze z wcześniejszymi prognozami. W całym 2015 roku, z kwartału na kwartał, utrzymano stabilny trend wzrostu marży, która rosła w przedziale od 0,5 p.p. do 0,7 p.p., wpływając w efekcie na wzrost EBITDA – o ponad 1 mln zł wyższej od prognozowanej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w 2015 roku ponad 4 856,3 mln zł, co oznacza wynik lepszy o ponad 93 mln zł od prognozowanego. ABC Data utrzymuje efektywne zarządzanie kapitałem obrotowym, dzięki czemu cykl konwersji gotówki uległ skróceniu do 25,6 dnia. W połączeniu z korzystniejszymi umowami bankowymi wpłynęło to również na istotne zmniejszenie w 2015 roku poziomu kosztów finansowych do 7,3 mln zł z 12,00 mln zł w roku 2014. ABC Data utrzymała także zadłużenie netto, które wyniosło 64,2 mln zł, na poziomie znacznie niższym niż wykazywane przez inne porównywalne spółki z branży.
– Tak dobre wyniki są odzwierciedleniem zmian, jakie przeszła w ubiegłym roku ABC Data. W ich efekcie spółka nie tylko poprawiła poszczególne wyniki finansowe, lecz przede wszystkim znacznie umocniła swoją pozycję w Polsce i w całym regionie CEE – mówi Ilona Weiss, prezes ABC Data. – Bardzo ważny jest dla nas regularny wzrost marżowości, która jest jednym z najważniejszych parametrów w dystrybucji. Po wypracowanych wynikach widać, że koncentracja na realizacji bardziej rentownych transakcji, a nie tylko na ich ilości, to słuszny wybór – dodaje.

Spółka rozpoczęła 2015 rok od wprowadzenia projektu optymalizacji struktur oraz procesów w obrębie całej Grupy. Zaimplementowana w ABC Data nowa polityka zarządzania finansami w regionie CEE oraz bardziej elastyczny proces decyzyjny sprawiły, że wyraźnej poprawie uległy poszczególne wskaźniki finansowe. W połowie roku firma ogłosiła nową strategię biznesową oraz rozpoczęła realizację większości określonych w niej kluczowych inicjatyw. Intensywny rozwój oferty produktowej w obszarze Mobile, Telco,  produktów w ramach obszaru działu Value+ oraz RTV/AGD, zaowocował zwiększeniem asortymentu z 73 tys. do 180 tys. produktów. Dzięki temu portfolio ABC Data jest obecnie najszersze wśród dystrybutorów działających w regionie CEE. Spółka wprowadziła również do oferty nowe, wysokomarżowe kategorie produktowe, jak np. materiały biurowe, co pozwoliło na realizację dwudziestu procent przyjętego w strategii planu wzrostu liczby klientów. Spółka posiada obecnie ponad 13 tys. aktywnych klientów.

Bardzo dobre wyniki finansowe uzyskane w 2015 roku dają firmie przestrzeń do wypłaty jednej z najwyższej na rynku dywidendy. Polityka ABC Data w tym zakresie zakłada realizowanie wypłat z zysku spółki dla akcjonariuszy w kwocie ok. 50 proc. zysku netto wynikającego z jednostkowego sprawozdania finansowego spółki. Kilka miesięcy temu ABC Data wypłaciła za 2014 rok jedną z najwyższych dywidend na polskim rynku. Jej wysokość wyniosła ponad 44 mln zł. Nie jest wykluczone, że również w tym roku kwota dywidendy będzie wyjątkowo wysoka.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

ABC Data SA [ABC]

kurs:

1.81 PLN 0.01 (0.56%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 341 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP