Administracja powinna wspierać transformację cyfrową

Administracja powinna wspierać transformację cyfrową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biznes przeciera szlaki cyfryzacji, internet rzeczy prowadzi do połączenia urządzeń, które mogą zastąpić ludzi. Sektor publiczny powinien wspierać transformację cyfrową, choć sam ma problemy ze stworzeniem e-państwa. Obok transformacji biznesu i wizji cyfrowej przyszłości, e-administracja powinna być kolejnym filarem cyfrowego świata. O kierunkach rozwoju i wyzwaniach przyszłości dyskutowali uczestnicy panelu „Digitalizacja gospodarki. Szanse, wyzwania, zagrożenia cyfrowej rewolucji” Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Cyfryzacja administracji to przełom cywilizacyjny oznaczają powstanie państwa usługowego - stwierdził Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Deklaruje też wsparcie działań przyspieszających budowę cyfrowej gospodarki i cyfrowego społeczeństwa. Chodzi m.in. o elastyczne regulacje prawne, udostępnienie danych publicznych, zapewnienie cyberbezpieczeństwa, likwidację obszarów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i wsparcie biznesu w rozbudowie infrastruktury. - Zdajemy sobie sprawę, że technologie są nieprzewidywalne, dlatego po pierwsze nie chcemy przeszkadzać. Wiemy, że regulacje mogą hamować rozwój. Planujemy otwarte i neutralne technologicznie regulacje prawne uwzględniające dynamikę zmian­ - komentował Witold Kołodziejski.

W zakresie udostępnienia danych już otwarto dane meteorologiczne, następnym krokiem ma być udostępnienie danych  geodezyjnych. - 16 czerwca wejdzie w życie ustawa ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego - powiedział wiceminister. - Dane są paliwem dla gospodarki cyfrowej - dodaje.

Podkreśla też, że konieczna jest budowa zaufania obywateli do e-usług, dlatego rolą państwa jest dbałość o cyberbezpieczeństwo. Jednak korzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji wymaga odpowiednich umiejętności. - Problemem w Polsce jest niski poziom partycypacji społecznej w gospodarce cyfrowej wynikający z braku kompetencji. Prowadzimy działania edukacyjne w obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, planujemy wprowadzenie nauki programowania do szkół – tłumaczył Witold Kołodziejski.

Rząd podjął też współpracę z biznesem i wykorzystaniem prywatnej infrastruktury. Przykład to obsługa programu 500+: 95 proc. wniosków złożonych elektronicznie przeszło przez banki. - Cieszymy się, że rząd zauważył korzyści z takiej współpracy. A platform do niej jest więcej - uzupełnił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Presja na cyfryzację?

Na razie jednak transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i administracji publicznej przebiega w różnym tempie. Według danych portalu thinktankcyfrowy.pl Polska jest w Unii Europejskiej czwarta od końca pod względem poziomu rozwoju nowych technologii. Z drugiej strony zajmuje czwartą pozycję od góry pod względem szybkości wprowadzanych zmian. W tym drugim przypadku wyróżnia się na pewno polska bankowość, która szybciej od europejskiej konkurencji przyswaja i wykorzystuje cyfrowe rozwiązania. - Krajowe banki są rzeczywiście dobrze rozwinięte technologicznie, ale pytanie brzmi dlaczego inni rozwijają się tak powoli, a nie dlaczego my szybko. W naturze bankowości leży podatność na postęp techniczny - stwierdził Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Podkreślił, że inne branże pozostają w tyle, ponieważ brakuje im odpowiednio silnej presji, działają też w mniej konkurencyjnych dziedzinach.

- Ten brak presji na cyfryzację wynikał z niskich kosztów siły roboczej, przez lata tańszej niż nowe technologie. W ostatnich latach trend zaczyna się odwracać: koszty pracy rosną, spadają koszty nowych technologii - ocenił Jakub Dzik, wiceprezes spółki Impel. Podkreślił też, że w impulsem do cyfryzacji są rosnące wymagania klientów. - Chcą wiedzieć wszystko i wiedzieć natychmiast. Dla nas to motywacja w rozwiązania IT pokazujące rezultaty działań świadczonych usług - stwierdził Jakub Dzik.

Zmiany zachodzą także w przemyśle – pojęcie Przemysł 4.0 nie jest już tylko koncepcją, a branża produkcyjna może wykorzystać transformację cyfrową dla podniesienia efektywności działania. - Przemysł świata cyfrowego szuka sposobów zmiany metod produkcji. Nie wystarczą same cyfrowe modele produktów, bo te już mamy. Oprogramowanie jest ważne, ale hardware także. Ponieważ czas przetwarzania danych wciąż spada, skraca się też cykl produkcyjny. Dążymy do minimalizacji serii produkcyjnych przygotowywanych zgodnie z potrzebami klientów. Im droższe i bardziej zaawansowane produkty, tym powstaje ich mniej. Mówimy wręcz o pojedynczych egzemplarzach - tłumaczył Alf-Henryk Wolf, prezes GE Power w Niemczech.

Regionalne zapóźnienia

Liderzy wprowadzają cyfrowe rozwiązania w życie, jednak w regionie Europy Środkowo-Wschodniej widać wyraźne opóźnienie – kraje regionu dzieli spory dystans od europejskiej czołówki, o USA nie wspominając. - Istnieje naturalna rozbieżność zaawansowania technicznego w krajach rozwiniętych i rozwijających się. W Europie Środkowo-Wschodniej słabo wykorzystuje się duży potencjał - stwierdził Don Grantham, wiceprezes ds. Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Microsoft.

Nie uważa jednak, że region nigdy nie dogoni czołówki, zakłada, że poszczególne kraje czy sektory gospodarki potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych warunków i stworzenie odpowiedniej kultury korporacyjnej nastawionej na zmiany. Don Grantham podkreślił też, że właśnie w naszym regionie pracuje milion deweloperów, niezależnych twórców aplikacji – jest ich relatywnie więcej niż na Zachodzie. - To bez wątpienia ogromny atut w obliczu trwającej transformacji cyfrowej - podsumowował.

Marina Wes, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce wskazała na problemy społeczne towarzyszące cyfryzacji. - Cyfryzacja i automatyzacja to nadzieje, ale i obawy o przyszłość miejsc pracy. Pamiętajmy, że z dobrodziejstw nowych technologii nie może skorzystać 20 proc. globalnej populacji – najuboższej i wykluczonej cyfrowo części ludzkości - podkreśliła. Co więcej, z danych Banku Światowego wynika, że chociaż technologie cyfrowe rozwijają się coraz szybciej, tempo wzrostu produktywności na świecie spada. - Obserwujemy też polaryzację na światowych rynkach pracy. Potrzebujemy szerszej strategii nie tylko rozwiązań technicznych. Ważne, by stawiać na edukację i kształcenie umiejętności cyfrowych - przekonywała Marina Wes.

Przyszłość to maszyny

Zmiany zachodzą coraz szybciej, masowo łączone urządzenia stworzą nowy rodzaj sieci, a dzięki analizie i wykorzystaniu ogromnych zasobów danych urządzenia będą w stanie zastąpić ludzi niemal we wszystkim. Tak uważa James Whittaker, Distinguished Technical Evangelist z firmy Microsoft.

Przyzwyczailiśmy się już, że nowe technologie zastępują tradycyjne rozwiązania, jednak zdaniem Jamesa Whittakera, tempo tych zmian jest już niespotykane. - Technologie nas zastępują, wkrótce rozwój autonomiczny pojazdów pozbawi pracy kierowców, księgowych i prawników zastąpią aplikacje – szybkie i dokładniejsze - przekonywał Whittaker. Już bez udziału człowieka możemy na drukarkach 3D produkować odzież, buty, a nawet jedzenie.

Liczba danych rośnie w takim tempie, że trzeba wymyślać nowe nazwy jednostek, by określić ich wielkość. Według Whittakera internet to już przeszłość – serwery sieciowe zastąpiły serwery danych, dane są wszędzie, a algorytmy wydobywają z nich treść, szukając wzorców, modeli, prawidłowości. Jednocześnie podkreślił rosnącą moc obliczeniową urządzeń. - 20 lat temu były na świecie może dwa komputery o mocy obliczeniowej większej niż moc przeciętnego smartfona. Miniaturyzacja pójdzie dalej, choć po 2020 r. elektronika krzemowa dojdzie do kresu, ze względu na prawa fizyki. Ale pojawi się elektronika wykorzystująca german, grafen i nanorurki węglowe - ocenił  James Whittaker. Zastępowanie ludzi przez urządzenia może budzić obawy, ale według eksperta i tak nikt zmian nie zatrzyma, a Internet Rzeczy zawładnie światem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Administracja powinna wspierać transformację cyfrową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!