XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Akcjonariusze Arcusa skarżą się prokuraturze

Akcjonariusze Arcusa skarżą się prokuraturze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozczarowani propozycją bonusowej emisji akcji udziałowcy Arcusa zdecydowali się wytoczyć powództwo karne przeciwko spółce. Domagają się rekompensaty finansowej, dlatego noszą się także z zamiarem wytoczenia powództwa cywilnego.

Udziałowcy informatycznego Arcusa złożyli do warszawskiej Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o popełnieniu przez spółkę przestępstwa z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego - czytamy w "Parkiecie".

- Przestępstwo miało polegać na tym, że Arcus, poprzez zamieszczenie nieprawdziwych i niepełnych danych w prospekcie emisyjnym, wprowadził w błąd inwestorów co do sytuacji finansowej, co w konsekwencji doprowadziło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez objęcie akcji spółki powyżej ich wartości - sprecyzowała "Parkietowi" Monika Hałupczak, radca prawny i wspólnik kancelarii Grynhoff, Woźny, Maliński.

Kancelaria reprezentuje interesy grupy inwestorów, którzy kupili papiery Arcusa w ofercie publicznej z sierpnia 2007 roku. Płacili po 17 zł za akcję. Dla porównania, obecnie prawa do akcji (PDA) informatycznej spółki nie kosztują na giełdzie więcej niż 12 zł (piątkowy kurs to 11 zł).

Zawiadomienie jest już kolejnym doniesieniem, które trafiło do prokuratury w sprawie Arcusa. Pierwsze, jeszcze jesienią 2007 roku, złożyła Komisja Nadzoru Finansowego. Równocześnie nadzorca wszczął postępowanie administracyjne, żeby wyjaśnić, czy spółka w rzetelny sposób przedstawiła w prospekcie emisyjnym informacje na temat kondycji finansowej. Postępowanie jeszcze trwa, dlatego zarząd Arcusa odmówił odpowiedzi na pytanie, czy jego członkowie byli już przesłuchiwani przez prokuraturę - napisał "Parkiet".

Postępowanie blokuje także wprowadzenie akcji serii B (sprzedawanych w ofercie) do obrotu giełdowego. Obecnie walory notowane są pod postacią praw do akcji. Podobnie wstrzymana jest asymilacja papierów serii A, należących do założyciela firmy, a obecnie szefa rady nadzorczej Marka Czeredysa i jego syna Michała Czeredysa.

Akcjonariusze zdecydowali się na takie działanie, gdyż nie akceptują propozycji - w ich ocenie dotyczących zadośćuczynienia za szkody, w ocenie spółki mających zaś charakter bonusu - zgłoszonych przez Arcusa. Obowiązek ich przedstawienia, jeszcze w zeszłym roku, nałożyła na spółkę Komisja - przypomina "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcjonariusze Arcusa skarżą się prokuraturze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!