Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akwizycja i integracja - prezes Netii o strategii spółki

Autor: wnp.pl (Jacek Ziarno)
09-12-2013 16:28
Akwizycja i integracja - prezes Netii o strategii spółki

Mirosław Godlewski, prezes Netii

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Przejęcie i integracja spółek to operacja na otwartym sercu. Kiedy się nie docenia tego procesu, można się udławić nowym nabytkiem - ostrzega Mirosław Godlewski, prezes Netii, w rozmowie z Nowym Przemysłem.

W lutym zapowiadał pan, że w końcu 2013 r. finiszować będzie integracja spółek przejętych przez Netię w 2011 r. Dwa lata to szmat czasu w życiu firmy. Jakie konkretnie korzyści tworzy to scalenie?
- Czas pełnej integracji potrwa do I kwartału przyszłego roku. Pozostała jeszcze integracja systemów informatycznych – Dialog przejmie rozwiązania stosowane w Netii. To skomplikowana procedura, chcemy dochować należytej staranności, zawsze bowiem migracje danych z jednego systemu do drugiego niosą z sobą ryzyko utraty jakiejś części informacji.

Prace, które już za nami, po ponad 18 miesiącach przyniosły w skali grupy wielkie oszczędności - rzędu 120 mln zł rocznie w wydatkach operacyjnych (i kilkadziesiąt milionów w sumach na inwestycje). To aż 5-6 proc. naszych przychodów!
De facto mówimy zresztą o połączeniu nie tylko Netii, Dialogu i Crowley Data Poland, lecz pięciu firm, gdyż do Dialogu należały jeszcze dwa inne przedsiębiorstwa. Trzeba było umiejętnie scalić w jedną organizację ponad trzy tysiące pracowników, różne kultury organizacyjne, rozwiązania systemowe, procesy.


W tym roku Netia skoncentrowała się na rozwoju organicznym. Co się kryje pod tym ogólnikowym, czasem maskującym zastój, hasłem w konkretnym przypadku pana firmy?

- Przejęcie i integracja spółek to operacja na otwartym sercu: ludzie muszą normalnie pracować, zajmować się obowiązkami, klienci są obsługiwani, a jednocześnie dochodzi do rewolucyjnych zmian. Kiedy się nie docenia tego procesu, można się udławić nowym nabytkiem.

Analitycy pytają mnie niekiedy, czy mam w strategii akwizycje. Naszą rolą jest obsługa milionów klientów, a nie łączenie się z innymi firmami - nie prowadzimy przecież działalności w sensie inwestycji finansowych. Odstępstwem są przejęcia i fuzje, a wzrost organiczny to właśnie reguła. Co innego strategiczna - systemowa, kulturowa i finansowa - „gotowość do akwizycji”, jeśli pojawi się ku temu stosowna okazja.

Netia jest teraz w sytuacji przedsiębiorstwa, które przejmuje spółki, pasujące jej do wizji rozwoju, ale i sama może być przedmiotem transakcji.

- Ok. 40 proc. akcji znajduje się w posiadaniu polskich funduszy emerytalnych; dwa największe zagraniczne (Third Avenue Management LLC i SISU Capital) to inwestorzy długoterminowi. Trudno tu zatem mówić o konkretnym horyzoncie wyjścia z inwestycji. Mam ten komfort, że nie muszę myśleć: „Już się zbliża zmiana właściciela, muszę coś przygotować”. Ale z drugiej strony: inwestorzy finansowi zawsze są gotowi porównywać długoterminową stopę zwrotu z błyskawicznym zwrotem z tytułu ofert zakupu - choćby przez inwestora branżowego. Mamy świeży przykład, kiedy to Deutsche Telekom nabył GTS. 
Branża telekomunikacyjna na poziomie europejskim jest jeszcze bardzo rozproszona. Czy Netia może stać się przedmiotem akwizycji? Tak. Zdecydowanie tak. 


Pełna wersja rozmowy w grudniowym numerze miesięcznika Nowy Przemysł.

NA GIEŁDZIE

Netia SA [NET]

kurs:

4.46 PLN 0.05 (1.13%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP