XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

AMIgoS, najkrótsza ścieżka do AMI

AMIgoS, najkrótsza ścieżka do AMI
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych 7 lat dystrybutorzy energii zainwestują w rozwiązania do zdalnego odczytu liczników łącznie około 8-10 miliardów zł. Odzyskają te środki w taryfach, ale tylko pod warunkiem, że wdrożą zdalny odczyt szybko i skutecznie. Sygnity jest jedną z niewielu firm w Polsce, która może im w tym pomóc.

Zgodnie z dyrektywą UE do końca 2020 r. co najmniej 80% punktów poboru energii ma być objętych odczytem zdalnym. Od tempa wdrażania i faktycznej skuteczności zdalnego odczytu zależy, w jakim stopniu dystrybutorzy odzyskają zainwestowane środki w taryfach. Aby dotrzymać terminu, dystrybutorzy już obecnie powinni instalować kilka tysięcy liczników dziennie. Równolegle powinni wdrażać systemy informatyczne do zarządzania danymi pomiarowymi i licznikami (AMI – Advanced Metering Infrastructure). Rozwijany przez Sygnity system AMIgoS pozwala zbudować rozwiązanie AMI szybko i bez istotnych modyfikacji. Jest także w stanie znacząco przyspieszyć proces instalowania i aktywowania liczników.

Nie czas na eksperymenty

Koncerny energetyczne w poszczególnych krajach świata, a nawet ich oddziały czy rejony, działają w specyficznych uwarunkowaniach. Są to ograniczenia systemowe, warunki klimatyczne, zasoby naturalne, potrzeby użytkowników systemu elektroenergetycznego itp. Budowane w Polsce systemy AMI muszą te zagadnienia adresować. Wdrożenie w Polsce zachodnich systemów AMI jest możliwe, ale niesie konieczność dokonania w nich bardzo dużej liczby modyfikacji – implementacji taryf i procesów, lokalizacji językowej itd. W efekcie, rozwiązanie teoretycznie standardowe będzie nim tylko z nazwy. Pod presją czasu dystrybutorzy nie powinni raczej ryzykować takiego eksperymentu. Stawka jest zbyt duża.

Szybka wymiana liczników

Najważniejsze w chwili obecnej jest nadanie tempa wymianie liczników. AMIgoS może w tym pomóc na kilka sposobów. Moduł Workforce Management System (WMS), zarządza marszrutami grup technicznych montujących nowe liczniki. Wstępne konfigurowanie liczników i ich rejestracja w aplikacji centralnej AMI odbywa się w systemie całkowicie automatycznie. Ponadto wszystkie procesy podlegają raportowaniu, co zapobiega opóźnieniom. AMIgoS pozwala skupić się na masowej wymianie liczników automatyzując zarządzanie danymi liczników już zainstalowanych. Do bazy aplikacji centralnej AMI trafiają wyłącznie dane zweryfikowane, zwalidowane i uzupełnione.

Zdalny odczyt gotowy na czas

Rezygnacja z odczytów inkasenckich zależy od skuteczności odczytów zdalnych. AMIgoS wspiera ten cel współpracując z szeroką gamą urządzeń (licznikami i koncentratorami) oraz technologii transmisji danych. Dystrybutor może wykorzystać takie technologie, jakie najlepiej sprawdzają się w warunkach panujących w miejscu instalacji licznika. Jeśli licznik nie prześle danych zgodnie z harmonogramem (tryb pasywny), system automatycznie wyśle do licznika żądanie przekazania danych (tryb aktywny). Gdy mimo to odczyt zdalny nie powiedzie się, AMIgoS oszacuje zużycie na podstawie danych historycznych.

AMIgoS, scenariusz realistyczny

Dystrybutorzy energii muszą w ciągu kilku lat przeprowadzić bardzo złożony projekt informatyczny i integracyjny, niosący poważne konsekwencje dla dalszego rozwoju rynku energetycznego w Polsce. Będąc pod presją czasu nie mogą pozwolić sobie na eksperymenty, wdrażając rozwiązania stworzone w innych warunkach rynkowych, prawnych i regulacyjnych. Każdy problem, który spowoduje opóźnienie w projekcie AMI będzie przekładał się bezpośrednio na niższą rentowność tej ogromnej inwestycji. Sygnity oferuje tymczasem bezpieczną ścieżkę wdrożenia AMI. AMIgoS powstał w wyniku kilkunastoletniej współpracy Sygnity z polską branżą energetyczną. Pozwala dystrybutorom nie tylko efektywnie zbudować rozwiązanie AMI, ale także zmniejszyć koszty odczytów i przygotować się do rozwoju w Polsce mikrogeneracji prosumenckiej.

Jarosław Zarychta, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Projektami w Pionie Utilities Sygnity SA
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: AMIgoS, najkrótsza ścieżka do AMI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!