PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Anna Streżyńska: funkcjonalna separacja TP SA to środek ostateczny

Autor: wnp.pl (JM)
22-10-2009 08:34
Anna Streżyńska: funkcjonalna separacja TP SA to środek ostateczny

- Do najpilniejszych uregulowań prawnych z całą pewnością można zaliczyć zaproponowane przez Prezesa UKE wpisanie wprost do Prawa telekomunikacyjnego przepisu, umożliwiającego nałożenie na operatora zasiedziałego obowiązku funkcjonalnej separacji - mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zdaniem naszej rozmówczyni, podział funkcjonalny podmiotu byłby środkiem ostatecznym, dopuszczalnym jedynie w warunkach, gdy żaden inny dotychczas stosowany obowiązek regulacyjny okazałby się niewystarczający dla zapewnienia skutecznej konkurencji.
- Kolejne zmiany w uregulowaniach prawnych dotyczących rynku telekomunikacyjnego wiążą się z działalnością powołanego przez premiera międzyresortowego zespołu do spraw realizacji Programu „Polska Cyfrowa”, czyli programu upowszechnienia usług szerokopasmowych w Polsce – wskazuje prezes UKE.

UKE zaproponował rozwiązania mające na celu przyspieszenie rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Jednym z nich jest projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji. - Nowe przepisy mają pomóc w powstawaniu nowych sieci na przykład poprzez otwarcie dostępu do gruntów i budynków na potrzeby inwestycji w obszarach, na których obowiązują nieproporcjonalne i nieadekwatne ograniczenia oraz zakazy ustanowione planami miejscowymi – wyjaśnia Anna Streżyńska.

Projekt ustawy zakłada również stworzenie aktywnego dostępu operatorów telekomunikacyjnych do istniejącej i planowanej infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej, oraz infrastruktury telekomunikacyjnej innych operatorów, na zasadach współkorzystania lub dostępu do usług. Ponadto w projekcie znalazły się zapisy, które zakładają wprowadzenie obowiązku udzielania informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej na wniosek organów administracji państwowej i samorządowej, realizujących zadania i projekty z zakresu telekomunikacji.

- Nowe przepisy przewidują także obowiązek corocznego upubliczniania informacji o infrastrukturze oraz przekazywania jej do organu regulacyjnego – mówi prezes UKE. - W projekcie ustawy znalazł się również zapis dotyczący ustanowienia szczególnych zasad budowania regionalnych sieci szerokopasmowych realizowanych przez samorządy województw w ramach programów operacyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Nowe propozycje przypisują samorządom terytorialnym różnego szczebla ważną inwestorską rolę na rynku telekomunikacyjnym, począwszy od budowy sieci pasywnych skończywszy na świadczeniu usług, jeżeli żaden operator komercyjny nie jest zainteresowany inwestowaniem.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP