PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ARP podjęła decyzję w sprawie wierzytelności Hawe

Autor: WNP.PL (KW)
29-04-2016 09:40
ARP podjęła decyzję w sprawie wierzytelności Hawe
Fot. Fotolia

Agencja Rozwoju Przemysłu w celu umocnienia swojej pozycji w toczącym się postępowaniu sanacyjnym spółki Hawe Telekom podjęła decyzję o objęciu swojej wierzytelności przyszłym układem. Dług Hawe Telekom wobec ARP wynosi obecnie ok. 83 mln zł.

W związku z wszczęciem przez sąd na początku marca br. postępowania sanacyjnego po stronie ARP leżała decyzja o włączeniu swojej wierzytelności do układu lub pozostawieniu jej poza nim. Wierzytelność ARP zabezpieczona rzeczowo nie wchodzi automatycznie do układu, a to stwarzało dłużnikowi możliwość pozbawienia ARP wpływu na restrukturyzację Hawe Telekom.
- Pomimo złożonego przez ARP wniosku, sąd zadecydował o zastosowaniu wobec Hawe Telekom nowych przepisów Prawa restrukturyzacyjnego i wszczął postępowanie sanacyjne. W ramach tej procedury ARP, wspólnie z pozostałymi wierzycielami będzie pracować nad rozwiązaniem, które pozwoli na szybkie uzyskanie zaspokojenia wymagalnych wierzytelności. Dlatego oczekujemy na szybkie przedstawienie przez spółkę realnego planu restrukturyzacji - podkreśla mec. Bartosz Piechota, pełnomocnik ARP.

Czytaj także: ARP wnioskuje do KNF o zbadanie nieprawidłowości Hawe

- To, że opowiadamy się za objęciem naszej wierzytelności układem nie oznacza jednak, że obecna sytuacja majątkowa Hawe Telekom daje szansę na zawarcie układu satysfakcjonującego wierzycieli, który spółka byłaby w stanie wykonać - dodaje.

Włączenie ARP w krąg wierzycieli, którzy będą głosować nad propozycjami układowymi wypracowanymi w postępowaniu daje możliwość aktywnego uczestnictwa w pracach nad planem restrukturyzacyjnym i propozycjami układowymi. Z drugiej strony, z uwagi na wysokość wierzytelności ARP, taka decyzja przeciwdziała przegłosowaniu propozycji restrukturyzacyjnych korzystnych wyłącznie dla dłużnika i dla powiązanego z nim inwestora.

W ostatnim okresie podmioty powiązane z inwestorem na korzystnych warunkach nabyły od spółek z GK Hawe znaczący pakiet wierzytelności wobec Hawe Telekom (według spisu wierzytelności Monitora Sądowego i Gospodarczego z 25 kwietnia 2016 roku jest to kwota około 40 mln zł).

To kolejne, po utracie kontroli przez Hawe S.A. nad ORSS sp. z o.o. i Hawe Budownictwo sp. z o.o., działania GK Hawe podjęte na krótko przed wszczęciem postępowań, które mogą doprowadzić do pokrzywdzenia wierzycieli zewnętrznych.

- ARP znalazła się wśród sygnatariuszy pisma, które najwięksi wierzyciele skierowali wspólnie 25 kwietnia br. do Wojciecha Makucia i Macieja Pietrzaka - Zarządców Hawe S.A. i Hawe Telekom - informuje mec. Piechota. - To wspólne stanowisko pokazuje, że większość kluczowych wierzycieli zaniepokojona jest sytuacją GK Hawe i z uwagi m.in. na dotychczasową postawę dłużnika wyraża wątpliwość, co do możliwości efektywnego współdziałania w ramach postępowania wszczętego z inicjatywy dotychczasowego zarządu.

Sygnatariusze pisma mają łącznie ok. 200 mln złotych wymagalnych wierzytelności wobec spółek Grupy Kapitałowej Hawe.

Czytaj również: Hawe oczekuje od ARP wsparcia w restrukturyzacji

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 595 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP