Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ARP zajmie się barierami dla innowacyjności

Autor: WNP.PL (PIM)
27-01-2016 19:27
ARP zajmie się barierami dla innowacyjności
Fot. Fotolia

Agencja Rozwoju Przemysłu chce usunąć bariery w realizacji projektów innowacyjnych. Jednym z elementów ma być wsparcie w fazie wprowadzania produktów na rynek.

- W 2015 roku Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczyła 120 mln zł na wsparcie innowacyjności w dużych przedsiębiorstwach i ponad 60 mln zł na perspektywiczne projekty w małych i średnich firmach. Chcemy, aby środki na ten cel były w kolejnych latach coraz większe - powiedział Michał Szaniawski, wiceprezes ARP, podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego w Warszawie.
Agencja Rozwoju Przemysłu zidentyfikowała bariery w realizacji projektów innowacyjnych
i rozpoczęła wdrażanie instrumentów, które pomogą je usunąć. - Poprzez Ekosystem ARP, planujemy wspierać kompleksowy plan rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki zaproponowany przez rząd. Szczególnie ważne jest efektywne wykorzystanie takich instrumentów jak Platforma Transferu Technologii i fundusz ARP Venture - powiedział Michał  Szaniawski.

Zdaniem Szaniawskiego jedną z barier rozwoju innowacyjności w Polsce jest brak środków na tzw. drugą rundę finansowania, czyli po zakończeniu badań, a w momencie wprowadzania produktu na rynek. - Tutaj bardzo ważną role spełnia ARP Venture. Fundusz w przeciągu roku działalności przeanalizował ponad 200 projektów, zrealizował 5 transakcji na kwotę 60,39 mln oraz objął status obserwatora w 4 spółkach. To bardzo dobry wynik, pokazujący, że fundusz z udziałem środków Skarbu Państwa może działać szybko, elastycznie i co najważniejsze skutecznie - wymienił  Michał  Szaniawski.

Kolejna bariera rozwoju innowacyjności dotyczy braku komunikacji nauki z przemysłem, ale także pomiędzy przedsiębiorstwami. Podmioty funkcjonujące na rynku, nie potrafią komunikować wzajemnych potrzeb i możliwości. - ARP chce temu zaradzić rozwijając Platformę Transferu Technologii, jako systemu zapewniającego pomoc w animacji transakcji opartych o transfer technologii, zarówno z nauki do przemysłu, jak i pomiędzy firmami. Szczególnie istotna jest dla nas komunikacja potrzeb dużych przedsiębiorstw do małych i średnich. PTT to obecnie ponad 700 zgłoszonych technologii i bardzo dużo współpracujących podmiotów, w tym największe spółki Skarbu Państw - podkreślił Michał  Szaniawski.

Zdaniem  Szaniawskiego należy także w pełni wykorzystać potencjał projektów zrealizowanych dzięki funduszom unijnym z perspektywy 2007-2013. - W ramach poprzedniej perspektywy finansowej powstało wiele projektów, które należałoby obecnie włączyć w cały system wsparcia innowacyjności. Tak, aby planując obecnie wydatki na innowacyjność nie dublować istniejących inicjatyw - powiedział wiceprezes ARP.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP