PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Asseco: najwyższe przychody w historii

Autor: wnp.pl (WGK)
22-03-2016 09:57
Asseco: najwyższe przychody w historii

W kolejnych latach liczymy na nowe projekty w sektorze publicznym, w którym pojawić się mają środki na projekty IT w ramach nowych funduszy z Unii Europejskiej – mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Fot. mat. pras.

7,2 mld zł przychodów grupy Asseco to rekord w historii spółki, oznaczający najwyższy poziom sprzedaży o poprawę kluczowych wskaźników finansowych. Zysk operacyjny zwiększył się o 17 proc. i osiągnął poziom 745 mln zł. Wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 366 mln zł. Przychody z oprogramowania i usług własnych wyniosły 5,8 mld zł, czyli 16 proc. więcej niż w 2014 roku.

Kolejny udany rok dla Grupy Asseco jest efektem bardzo dobrych inwestycji zagranicznych, silnie zdywersyfikowanego portfela klientów oraz ciągłego rozwijania własnych produktów i usług. Największy wpływ na wyniki w 2015 roku miał dynamiczny wzrost biznesu na rynkach zagranicznych. Udział spółek zagranicznych w całościowych przychodach zwiększył się do  76 proc. (prawie 5,5 mld zł). Oznacza to wynik o 932 mln zł lepszy w stosunku do roku ubiegłego. Zagraniczne spółki wypracowały także o 130 mln zł więcej zysku operacyjnego niż w 2014 roku.
Kluczową rolę w wynikach Asseco odgrywa sprzedaż oprogramowania własnego. Przychody z tego tytułu osiągnęły 5,8 mld zł, czyli o 16 proc. więcej niż rok wcześniej i stanowią prawie 80 proc. sprzedaży ogółem. Przychody są dobrze zdywersyfikowane zarówno geograficznie jak i sektorowo. Największy udział w sprzedaży stanowi sektor przedsiębiorstw, na który przypada 39 proc. przychodów grupy, na drugim miejscu jest bankowość i finanse – 37 proc., a na sektor administracji publicznej przypada 24 proc. sprzedaży. Całkowita liczba podpisanych umów w 2015 roku wyniosła ponad 9 tys.

– Rok 2015 był dla grupy Asseco najlepszy w historii. Nasze przychody osiągnęły rekordowy poziom i przekroczyły 7,2 mld zł. Oznacza to wynik o 1 mld zł lepszy w niż w 2014 roku – komentuje Adam Góral, prezes Asseco Poland. Rosnący udział spółek zagranicznych w ogólnych przychodach potwierdza słuszność przyjętej przez nas kilka lat temu strategii rozwoju. Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju Asseco na rynku polskim, dlatego będziemy kontynuować optymalizację naszej struktury, którą zaczęliśmy w zeszłym roku. W ubiegłym roku podpisaliśmy również w Polsce kilka ciekawych kontraktów i rozszerzaliśmy współpracę z dotychczasowymi klientami. W kolejnych latach liczymy na nowe projekty w sektorze publicznym, w którym pojawić się mają środki na projekty IT w ramach nowych funduszy z Unii Europejskiej – dodaje.

Grupa w 2015 roku umocniła 6. pozycję wśród największych producentów oprogramowania w Europie, według prestiżowego rankingu Truffle100. Produkty Asseco znalazły się również w raportach najważniejszych firm badawczych, takich jak Gartner, Forrester czy CELENT.

Asseco Poland konsekwentnie buduje wartość dla akcjonariuszy. Kurs spółki wrósł w 2015 roku o  12,6 proc., a zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy na najwyższym poziomie w jej historii. – Wzrost wyników finansowych pozwolił nam ponownie zarekomendować wypłatę wysokiej dywidendy i przeznaczenie na ten cel w tym roku 250 mln zł. Dzięki stałemu rozwojowi i stale poprawianym wynikom, Asseco mogło przeznaczyć na wypłatę dywidend swoim akcjonariuszom już ponad 1 mld zł – mówi Adam Góral.

Zarekomendowana kwota dywidendy stanowi równowartość 3,01 zł na jedną akcję Asseco Poland i przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 5,3 proc. (licząc na koniec 2015 roku).

NA GIEŁDZIE

Asseco Poland SA [ACP]

kurs:

55.24 PLN -0.76 (-1.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 394 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP