PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ATM podsumowało wyniki za pierwszy kwartał

Autor: WNP.PL (WGK)
21-05-2015 09:01
ATM podsumowało wyniki za pierwszy kwartał

Ogółem przychody całkowite wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku o ok. 8 proc.

Fot. Fotolia

W I kwartale 2015 r. spółka ATM wypracowała w ramach dwóch podstawowych segmentów operacyjnych - usług centrów danych oraz usług telekomunikacyjnych - 30,3 mln zł przychodów ze sprzedaży (+1 proc. r/r), 16,5 mln zł marży ze sprzedaży (-4 proc. r/r) oraz 3,3 mln zł zysku operacyjnego (-32 proc. r/r).

Nie najlepsze w porównaniu z pierwszym kwartałem roku poprzedniego wyniki za I kw. 2015 wynikają zdaniem firmy ze spadków przychodów abonamentowych w słabym roku 2014. Co prawda w pierwszym kwartale 2015 roku po raz drugi z rzędu udało się nieco zwiększyć przychody z usług abonamentowych w obu segmentach operacyjnych: usługach centrów danych oraz usługach telekomunikacyjnych, ale nie udało się uzyskać w pełni satysfakcjonujących wyników.
Ogółem przychody całkowite (bez OST 112 dla 2014 r.) wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku o ok. 8 proc. w stosunku do pierwszego kwartału roku ubiegłego (do 32,7 mln zł), natomiast marża ze sprzedaży obniżyła się o 8 proc. Spadek rentowności marży ze sprzedaży to skutek ciągłej presji cenowej w segmencie telekomunikacyjnym oraz zakończenia realizacji kontraktu OST 112. W związku z kilkuprocentowym wzrostem kosztów stałych (wynikającym m.in. z wyższej amortyzacji, będącej rezultatem dużych nakładów inwestycyjnych w 2014 roku) zysk operacyjny uległ w tym okresie istotnemu pogorszeniu. Korzystniej natomiast niż w roku ubiegłym ukształtowały się wyniki na działalności finansowej, tak w wyniku niższego poziomu rynkowych stóp procentowych, jak i dzięki pozytywnej kontrybucji udziału w wyniku jednostki stowarzyszonej - Linx.

W najistotniejszym, mającym największy udział w zyskach ATM segmencie usług centrów danych, Emitent odnotował około 10-procentowy wzrost przychodów w porównaniu do I kwartału 2014 roku (do ponad 16,7 mln zł). W porównaniu z czwartym kwartałem 2014 roku przychody te pozostały na zbliżonym poziomie, co jest pochodną braku zauważalnego przyrostu fakturowanej powierzchni kolokacyjnej. Na zmniejszenie dynamiki przychodów w tym segmencie miało wpływ lekkie spowolnienie dynamiki popytu na usługi kolokacyjne na krajowym rynku oraz - zdaniem spółki - popełnione błędy w prowadzonej polityce handlowo-produktowej w minionym roku, niedostosowującej oferty do zmieniających się potrzeb klientów i omijającej rynki zagraniczne. ATM, według raportu firmy PMR, pozostaje liderem krajowego rynku centrów danych (pod względem powierzchni kolokacyjnej brutto) i zajmuje trzecią pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej (według tego samego kryterium).

- Po słabym roku 2014, mającym negatywny wpływ na wyniki pierwszego kwartału 2015 roku, wprowadziliśmy przełomowe zmiany w funkcjonowaniu firmy w obszarze sprzedaży i marketingu. Wiele jednak jeszcze zostało do zrobienia. Pozytywnych rezultatów tych zmian oczekujemy jednak dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. O tych zmianach i oczekiwanych rezultatach mówimy w naszej strategii na lata 2015-2017, która została opublikowana na stronie internetowej spółki - powiedział Tadeusz Czichon, prezes ATM.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP