Autostrada A1 korzysta z rozwiązań informatycznych HP z procesorami Intel® Xeon®

Autostrada A1 korzysta z rozwiązań informatycznych HP z procesorami Intel® Xeon®
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma Intertoll Polska zajmuje się eksploatacją, utrzymaniem oraz poborem opłat za przejazd na odcinku autostrady A1 od Gdańska do Torunia. Ze względu na charakter prowadzonej działalności infrastruktura IT zarządzana przez Intertoll funkcjonuje w modelu rozproszonym. Mając na względzie przyszłe potrzeby spółki w zakresie prowadzonej działalności oraz obecne światowe trendy dotyczące informatyzacji usług, zdecydowano o rozpoczęciu projektu, którego celem jest optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem pamięcią masową oraz jej utrzymaniem.

Poza wdrożeniem centralnej macierzy dyskowej, zbudowana zostanie platforma pod wirtualizację serwerów. Firma zdecydowała się na wykorzystanie w tym projekcie rozwiązań HP, które dostępne są w wielu konfiguracjach m.in. z procesorami Intel® Xeon® serii 5600.


"Oczekiwaliśmy łatwiejszego zarządzania całym systemem, jego elastyczności, skalowalności i optymalnego działania. Wszystko to otrzymaliśmy od HP." - mówi Krzysztof Puszko, menedżer ds. systemów IT i sprzętu w Intertoll.

Prosta konfiguracja i zarządzanie

W pierwszym etapie projektu firma Intertoll zdecydowała się na wdrożenie macierz dyskowej HP StorageWorks P4300 G2. To doskonałe rozwiązanie wirtualizacyjne - optymalizuje wykorzystanie mocy obliczeniowej a jednocześnie pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie danymi.

Wybierając macierz zdecydowano się m.in. na wykorzystanie protokołu iSCSI. Jak podkreślają przedstawiciele Intertoll, jest on zupełnie wystarczający do takich potrzeb, dzięki dobrze skonfigurowanej sieci gigabitowej i łączom gigabitowym rozciągniętym pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Została wydzielona odrębna, wirtualna podsieć na przełącznikach i to po niej odbywa się komunikacja serwerów z macierzą. Ilość wykonywanych operacji i obciążenie całej sieci są na razie stosunkowo niewielkie i nie powstaje efekt wąskiego gardła. Gdyby jednak powstało, po uruchomieniu wirtualizacji serwerów możliwe będzie stworzenie odrębnej, fizycznej podsieci tylko dla tego obszaru.

Jak podkreśla Krzysztof Puszko, samo rozwiązanie jest bardzo proste w konfiguracji i zarządzaniu. Bardzo dobrze zintegrowało się z systemem Microsoft Windows Server 2008. Warta podkreślenia jest też duża skalowalność systemu, która zostanie wykorzystana wraz z rozwojem projektu, a przede wszystkim możliwość szybkiego dołożenia kolejnych węzłów, bez konieczności przerywania pracy urządzenia.

Kolejny krok - wirtualizacja

Obecnie rozpoczyna się etap polegający na faktycznej wirtualizacji środowiska. Macierz HP StorageWorks P4300 G2 zostanie wykorzystana jako podstawowy system przechowujący obrazy wirtualnych serwerów. Jako środowisko wirtualne zastosowany będzie hypervisor Hyper-V wbudowany w system Microsoft Windows Server 2008 R2.

Dział IT równocześnie testuje możliwość zbudowania klastra, wewnątrz którego wirtualne maszyny mogłyby migrować automatycznie. W przyszłości planowany jest zakup rozwiązania HP StorageWorks P4000 Virtual SAN Appliance (VSA), które będzie współpracowało z hypervisorem Hyper-V. Pozwoli to np. na wirtualne "dołączenie" przestrzeni dyskowej z innego, dowolnego źródła.

Przewiduje się, że kolejnym etapem projektu będzie wdrożenie fizycznych serwerów kasetowych i migracja części infrastruktury na nie. Ułatwi to zarządzanie całym środowiskiem i pozwoli na oszczędność energii elektrycznej.

"Dzięki macierzy HP StorageWorks P4300 G2 otworzyliśmy drzwi do przyszłych projektów i zapewniliśmy sobie możliwość rozwoju naszej infrastruktury. Bez odpowiedniej pamięci masowej i przygotowania fundamentu pod kolejne projekty, nie moglibyśmy zagwarantować naszej firmie narzędzi do dalszej pracy i rozwoju." - podsumowuje Krzysztof Puszko.

Osoby szerzej zainteresowane tematyką odsyłamy na stronę www.hp.pl/p4000 i zachęcamy do bezpośredniego kontaktu: info.ess.pl@hp.com

Intel, logo Intel, Xeon i Xeon Inside są znakami towarowymi firmy Intel Corporation w U.S.A. i w innych krajach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Autostrada A1 korzysta z rozwiązań informatycznych HP z procesorami Intel® Xeon®

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!