B. Kudrycka: przed zmianami system nauki i szkolnictwa wyższego był jak stary samochód

B. Kudrycka: przed zmianami system nauki i szkolnictwa wyższego był jak stary samochód
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Gdy mówimy o innowacyjnej gospodarce musimy pamiętać o tym, że składa się ona z nauki, edukacji i innowacyjności. Elementy te muszą się jednocześnie rozwijać i służyć wspólnej sprawie jaką jest przestawienie polskiej przedsiębiorczości na bardziej innowacyjną - mówiła Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, na Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zdaniem minister, projekty zmiany ustaw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego skonstruowane zostały właśnie w taki sposób by wzmocnić współpracę z gospodarką i innowacyjność polskiej przedsiębiorczości.

- Nie było to łatwe, bo zastaliśmy system, który był totalnie rozczłonkowany. Gdybyśmy system nauki i szkolnictwa wyższego porównali do samochodu, powiedzielibyśmy, że nie jest to tylko samochód starej marki jak syrenka, ale samochód, który ma każde koło inne, jedno trójkątne, inne czworokątne, a jeszcze inne okrągłe. System skierowany był tak, że wzajemnie się wykluczał i tworzył sieć trudnych do przeforsowania granic dla współpracy nauki z gospodarką – podkreślała Kudrycka.

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego, przeprowadzając spójną reformę tych ustaw, stworzony został system motywujący do większej podaży badań naukowych, mogących służyć komercjalizacji innowacyjności w Polsce.

- Jeśli dostrzeżemy, że uczelnie w Polsce ze sprzedaży swoich technologii i badań uzyskują jedynie 1,6% dochodu, a poziom przychodów z badań rozwoju uczelni wyższych to jedynie 12,7 % zobaczymy w jak niewielkim zakresie uczelnie w Polsce nastawione są na sprzedaż badań i własnych technologii – wskazywała Kudrycka.

Jak zaznaczała minister, jeśli podaż produktów naukowych się nie zwiększy, wówczas nie będzie szansy na to aby polska przedsiębiorczość oparta była o nasze technologie tylko zakupione poza granicami kraju.

- Wprowadziliśmy do ustaw zapisy wspomagające realizację kierunków studiów na zamówienie przedsiębiorców, wpływ przedsiębiorców na tworzenie programów studiów, a także zobowiązujemy uczelnie do tego aby sporządzały regulaminy zarządzania własnością przemysłową i prawami autorskimi – wyjaśniała Barbara Kudrycka.

Wprowadzony został także szereg zmian ułatwiający uczelniom i przedsiębiorstwom staranie się o granty na badania i rozwój.

- Towarzyszyły temu działania, które mogą postawić Polskę w dużo bardziej konkurencyjnej sytuacji, jak inwestycje w laboratoria badawcze. – wyjaśniała dalej Barbara Kudrycka. - Za 2-3 lata nie będziemy mieli problemu z wytłumaczeniem niskiej czy słabej jakości badań wynikający z tego, że nie mamy wystarczająco dobrych laboratoriów czy też sprzętu badawczego. Laboratoria będą najnowocześniejsze na skalę światową – dodała minister.

Zmiany te, jak zapewniała minister, towarzyszy także tworzenie silnej kultury innowacyjnej przedsiębiorczości na uczelniach.

- W stworzeniu silnej kultury innowacyjnej przedsiębiorczości służą także działania podejmowane przez same uczelnie i instytuty naukowe. W uczelniach rozpoczęto kształcenie menadżerów innowacyjności – brokerów innowacyjności. Wzrastają także nakłady na badania. – mówiła Barbara Kudrycka.

- Po stronie nauki i szkolnictwa wyższego zrobiono w zasadzie wszystko, aby za zmianami regulacyjnymi szły także większe środki i trafiały głównie tam gdzie mamy możliwość sprawdzenia wysokiej jakości badań. Nie jest sztuką zwiększanie finansowania badań w nieskończoność, sztuką jest stworzenie systemu, w którym dużo większość efektywność uzyskamy z określonych środków – podsumowała Barbara Kudrycka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!