XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Badania naukowe: polska droga od pomysłu do przemysłu nadal nie jest łatwa

Badania naukowe: polska droga od pomysłu do przemysłu nadal nie jest łatwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy obecny system finansowania badań naukowych w medycynie w Polsce się sprawdza? W jaki sposób można skrócić drogę między efektami prac badawczych a ich praktycznym wykorzystaniem? To niektóre pytania stawiane podczas sesji dotyczącej innowacji w medycynie podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Uczestnicy dyskusji pozytywnie ocenili przygotowane przez resort nauki zmiany sposobu finansowania jednostek naukowych.

Przypomnijmy, że obecnie ok. 88 proc. dotacji statutowej, które instytuty badawcze, wydziały uczelni, instytuty PAN otrzymują z budżetu państwa, przeznaczone jest na utrzymanie potencjału badawczego. W niektórych przypadkach nawet do 90 proc. tych pieniędzy stanowi kwota z poprzedniego roku, czyli tzw. stała przeniesienia.

Krok w dobrym kierunku, ale problemy pozostają

- Ten wskaźnik na szczęście zostanie zlikwidowany. Stała przeniesienia sprawia, że ośrodki dziedziczą majątek niczym rodziny arystokratczyne - mówił prof. Zbigniew Gaciong z Komitetu Sterującego Projektu BASTION, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 2015 roku pieniądze przyznawane ośrodkom naukowym z budżetu państwa będą uzależnione głównie od jakości prowadzonych badań i przyznanej im kategorii naukowej. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce również zmienić system parametryzacji jednostek naukowych.

Czy te zmiany ułatwią funkcjonowanie zespołów badawczych i przyczynią się do - tak oczekiwanego - zwiększenia liczby praktycznych wdrożeń efektów działań jednostek naukowych?

- Myślę, że największym błędem naszego systemu nadal jest nie do końca właściwa alokacja odpowiednich funduszy dla zespołów badawczych - zaznaczył podczas kongresu w Białymstoku prof. Zbigniew Gaciong.

Zwrócił uwagę, że tylko część budżetu na badania jest rozdzielana w trybie konkursowym, stwarzającym warunki, aby wygrywali naprawdę najlepsi. - Niestety, większość środków przeznaczana jest na tzw. dotacje podstawowe, czyli - mówiąc krótko - "każdemu się należy".

- Ponadto system konkursowy powinien być bardziej zróżnicowany i mocniej promować najlepsze grupy, mające zarazem potencjał osiągnięć o charakterze aplikacyjnym, czyli takich, które mogą się przełożyć na praktyczne wdrożenia - dodał prof. Gaciong.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badania naukowe: polska droga od pomysłu do przemysłu nadal nie jest łatwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!