XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Badanie smartfonów w walce z terroryzmem. Pomoc czy naruszenie prywatności?

Badanie smartfonów w walce z terroryzmem. Pomoc czy naruszenie prywatności?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Badanie zawartości smartfonów może być skuteczne przy weryfikacji informacji przekazywanych przez imigrantów starających się o azyl w UE i wspomóc politykę bezpieczeństwa, również w zakresie zwalczania terroryzmu - przekonują eksperci.

Według niemieckich danych, aż dwie trzecie imigrantów starających się w tym kraju o azyl nie ma przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, większość z nich ma natomiast smartfony. O konieczności wykorzystywania danych z tych urządzeń w ramach polityki bezpieczeństwa mówił rozgłośni Deutsche Welle przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu Ansgar Heveling.

Polityk wyraził opinię, że trzeba jak najszybciej wprowadzić przepisy, które by umożliwiały urzędnikom badanie zawartości smartfonów w sytuacji, gdy mają wątpliwości, czy podawane przez ubiegających się o azyl informacje są prawdziwe.

"Smartfon to w dzisiejszym świecie doskonałe źródło wiedzy o jego użytkowniku, wykorzystujemy je przy każdej sposobności podczas prowadzonych przez nas analiz" - powiedział Przemysław Krejza, dyrektor ds. badań i rozwoju w katowickim laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery, które przygotowuje ekspertyzy na potrzeby policji, prokuratury, służb i firm prywatnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Dzisiejsze urządzenia mobilne przechowują w swojej pamięci duże ilości informacji, również dane lokalizacyjne z historią geograficznego przemieszczania się użytkownika. Dane te oprócz wskazania miejsca z dokładnością do kilku metrów pokazują również datę i czas.

To właśnie z tych informacji przede wszystkim chce korzystać Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców w Niemczech. Chodzi o to, by skonfrontować informacje osoby ubiegającej się o azyl z historią zapisaną w urządzeniu. W większości przypadków pozwoli potwierdzić czy imigrant mówi prawdę i w konsekwencji będzie podstawą do pozytywnego lub odmownego rozpatrzenia wniosku.

Dostęp do smartfona, poza historią lokalizacji, umożliwia sięgnięcie do wielu innych danych - korespondencji mejlowej, zapisów czatów i komunikatorów, zdjęć, filmów, dokumentów. "To pozwala na zdobycie głębokiej wiedzy, lecz jednocześnie trzeba mieć na uwadze poszanowanie prawa do prywatności" - zaznaczył Krejza.

Na ręczne przeglądanie danych przez urzędników nie pozwalają przepisy ani czas. Wyjściem z tej sytuacji - jak mówią eksperci - mogłoby by być wykonanie logicznego i fizycznego odczytu telefonu oraz analiza jego zawartości na podstawie słów kluczowych. To metoda od lat wykorzystywana również w katowickim laboratorium. Dzięki specjalistycznym narzędziom pozwala na badanie w krótkim czasie nawet ogromnych ilości danych.

Służby wyspecjalizowane w walce z terroryzmem mogą stworzyć zestaw słów kluczowych. Ich wykrycie w analizowanym telefonie może być podstawą do bardziej szczegółowego badania. "W ten sposób można pośród setek tysięcy ludzi szybko wskazać tych, którzy mogą być powiązani z ISIS" - uważa Krejza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie smartfonów w walce z terroryzmem. Pomoc czy naruszenie prywatności?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!