Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bank Światowy radzi Polsce jak poprawić strategię innowacyjności

Autor: wnp.pl (WGK)
07-04-2014 21:45

Bank Światowy przedstawił w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju raport "Przegląd krajowych i regionalnych strategii badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3) w Polsce". Dokument zawiera spostrzeżenia na temat sposobu poprawy obecnej strategii badań i innowacji, tak by zwiększyć efektywność pozyskiwania wsparcia na innowacje w skali krajowej i regionalnej.

Według Banku Światowego opracowanie nowych ram RIS3 (strategii badań i innowacji) zgodnych z koncepcją "inteligentnych specjalizacji" ułatwi uzyskania funduszy na innowacje w unijnej perspektywie finansowej 2014-2020. Bank proponuje przegląd strategii na poziomie krajowym i regionalnym i przedstawia zalecane zmiany.
- Polska może otrzymać ponad 82,5 miliarda euro z funduszy strukturalnych w nowej perspektywie finansowej, z czego około 10 mld euro zostanie przeznaczone dla krajowych i regionalnych programów innowacyjnych. Efektywne inwestycje tych środków będą kluczem do uzyskania długotrwałej i zrównoważonej transformacji społeczno-gospodarczej oraz zbieżności z lepiej rozwiniętymi regionami i państwami - uważa Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego i współautor raportu.

Według specjalistów Banku Światowego systemy RIS3 należy wzmocnić i stworzyć z nich spójną całość na poziomie krajowym i regionalnym. Dodatkowo należy pokazać, że nowe ramy strategii badań i innowacji wykraczają poza obszary ujęte w poprzedniej perspektywie finansowej skoncentrowanej raczej na absorpcji innowacyjnych technologii niż na wynikach uzyskiwanych dzięki innowacyjności. Bank podkreśla konieczność wzmocnienia komunikacji i zaufania między rządem i samorządami, postukuje też wzmocnienie zarządzania tak, by sprawnie wdrażać RIS3.

Zalecenia w dużej mierze dotyczą poprawy komunikacji i informowania społeczeństwa w sposób jasny i zrozumiały, wprowadzenia rygorystycznego systemu monitorowania i oceny projektów oraz wydawanych środków, a także reformy systemu innowacji eliminującej rozdrobnienie i powielanie zasobów, obowiązków i samych projektów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP