XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Banki i bankomaty na celowniku cyberprzestępców

Banki i bankomaty na celowniku cyberprzestępców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cyberprzestępcy z użytkowników banków przerzucają się na same banki oraz bankomaty. Rośnie lista możliwych ataków i zagrożeń. Rosną też wyzwania związane z ochroną prywatności, bezpieczeństwem urządzeń firmy Apple i nowe zagrożenia dla urządzeń połączonych z internetem.

Według prognozy firmy Kaspersky Lab w 2015 roku możemy się spodziewać, poza cyberprzestęczością finansową, także ataków na wirtualne systemy płatności, które mogą objąć nową usługę Apple Pay, bezpośrednich ataków na bankomaty, ataków skierowanych na banki, więcej wycieków internetowych poprzez nieznane jeszcze luki w zabezpieczeniach. Do tego dochodzą zagrożenia związane z atakami na drukarki sieciowe oraz inne firmowe urządzenia podłączone do internetu, które mogą pozwolić zaawansowanym przestępcom uzyskać dostęp do sieci korporacyjnych i wprowadzania szkodliwego oprogramowania dla systemu OS X za pośrednictwem torrentów i nielegalnych pakietów oprogramowania. Zdaniem ekspertów firmy istniejące grupy przestępcze podzielą się na mniejsze, niezależne jednostki, co może prowadzić do bardziej zróżnicowanych ataków z liczniejszych źródeł.

Istotną zmianą mogą być nowe formy ataków, np. zdalne polecenia wypłaty gotówki przez bankomaty, wykonywanie przelewów z kont różnych klientów i manipulowanie systemami bankowości online tak, by wykonywały przelewy w tle. Przykładem jest wykrycie przestępstwa polegającego na zainfekowanie komputera w księgowości i wykorzystania go do przelewu na ogromną kwotę. To nowość: ataki ukierunkowane na bezpośredni cel, czyli banki.

Eksperci spodziewają się, że przestępcy skwapliwie skorzystają z każdej okazji wykorzystania systemów płatniczych. Obawy te można również rozszerzyć na nową usługę Apple Pay, która wykorzystuje komunikację bliskiego zasięgu (NFC) do obsługi bezprzewodowych transakcji konsumenckich. Jest to dojrzały rynek dla badań bezpieczeństwa i specjaliści przewidują pojawienie się ostrzeżeń dotyczących luk w Apple Pay, wirtualnych portfelach i innych systemach płatności tego typu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Banki i bankomaty na celowniku cyberprzestępców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!