Będzie mnóstwo nowych domen internetowych

Będzie mnóstwo nowych domen internetowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapowiada się rewolucyjna zmiana w internecie. W czwartek zapadła decyzja o złagodzeniu dość restrykcyjnych reguł, dotyczących tzw. domen internetowych najwyższego poziomu (TLD, czyli takich "końcówek" internetowych adresów jak .pl, .com, .eu czy .org).

Wkrótce domen będzie o wiele więcej. Dziś nikt nie potrafi przewidzieć, o ile więcej. Mówi się o setkach, tysiącach, ale niektórzy sugerują nawet miliardy. Wiele firm z pewnością zechce "umieścić się" w swych adresach internetowych.

ICANN, organizacja zarządzająca internetowymi domenami (International Corporation for Assigned Names and Numbers), jednomyślnie przyjęła nowe wytyczne w sprawie tych domen, a jednocześnie otworzyła publiczną debatę nad dopuszczeniem pisania adresów internetowych inaczej niż - jak dotąd - alfabetem łacińskim. Między innymi Bułgaria domaga się prawa zapisywania swojej domeny (.bg) cyrylicą.

ICANN to instytucja odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych i ustalanie ich struktury. Powołano ją w 1998 roku w celu przejęcia od rządu USA funkcji nadzorowania technicznych aspektów internetu. Formalnie jest prywatną organizacją non-profit o statusie firmy zarejestrowanej w stanie Kalifornia, której rząd USA przekazał czasowo prawo nadzoru nad systemem DNS.

DNS (ang. Domain Name Service) to usługa internetu, która kojarzy nazwy domen z trudnymi do zapamiętania, ale niezbędnymi dla funkcjonowania internetu adresami IP; serwery DNS posiadają alfabetyczny spis wszystkich zarejestrowanych nazw domen oraz odpowiadających im adresów IP i używają ich do identyfikacji adresata.

Adres internetowy, czyli adres IP, jest używany do identyfikacji komputera przyłączonego do internetu.

ICANN nie zajmuje się samodzielnie rejestracją domen. Domeny globalne są rejestrowane wyłącznie przez Rejestratorów, posiadających autoryzację ICANN.

Nowe domeny zaczną się pojawiać najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. ICANN nie określiła jeszcze opłat (przewiduje się 100 tys. USD za domenę), konieczne będzie dopracowanie mechanizmów rozstrzygania sporów o nazwy domen itp.

Przyjęte w czwartek wytyczne otwierają przed firmami nowe możliwości, takie jak tworzenie adresu internetowego z marki produktu. Podobnie osoby indywidualne będą mogły używać swoich nazwisk. Otwierają się nowe możliwości przed społecznościami lokalnymi, poszczególnymi branżami itp., itd. Granice określi wyobraźnia i możliwości techniczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!