PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bezpieczeństwo IT: luki w zabezpieczeniach państw UE

Autor: wnp.pl (WGK)
05-03-2015 14:45
Bezpieczeństwo IT: luki w zabezpieczeniach państw UE
fot. Fotolia

Polska posiada kompleksową strategię dotyczącą cyberbezpieczeństwa, jednak większość rekomendacji jest nadal na etapie wdrażania - wynika z raportu opublikowanego przez BSA | The Software Alliance. Brakuje też rozwiniętych ram prawnych dotyczących cyberbepieczeństwa. Raport wskazujawnia duże różnice i poważne luki w przygotowaniu ochrony cyberprzestrzeni przez państwa UE.

Według autorów raportu cyberochrona w Europie jest niejednolita. Większość krajów członkowskich deklaruje, że cyberbezpieczeństwo ma dla nich priorytetowe znaczenie, ale niekonsekwentne podejście sprawia, że cały wspólny rynek jest podatny na zagrożenia. – Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji mogłaby zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa i cyberodporności, gdyby skupiła się na ujednoliceniu kluczowej europejskiej infrastruktury i wprowadziła zharmonizowane procesy raportowania oraz współdzielenia informacji na całym wspólnym rynku – komentuje Thomas Boué, dyrektor ds. polityki BSA na kraje EMEA.
Opublikowany przez BSA raport dowodzi, że choć Polska posiada kompleksową strategię dotyczącą cyberbezpieczeństwa, to większość rekomendacji jest nadal na etapie wdrażania. Ramy prawne dotyczące cyberbezpieczeństwa nie są więc jeszcze w pełni rozwinięte. Polska dysponuje kilkoma zespołami reagowania, w tym m.in. CERT.GOV.PL, które obejmują podmioty administracji publicznej i infrastruktury krytycznej.

Z dokumentu wynika, że większość krajów członkowskich UE uznaje cyberbezpieczeństwo za sprawę priorytetową (przede wszystkim w zakresie infrastruktury krytycznej). Z drugiej strony polityka w zakresie cyberbezpieczeństwa, ramy prawne i możliwości operacyjne poszczególnych krajów członkowskich znacznie się różnią, co prowadzi do poważnych luk w zabezpieczeniach. Niemal wszystkie kraje członkowskie utworzyły zespoły, których zadaniem jest reagowanie na incydenty naruszenia bezpieczeństwa, jednak zadania i doświadczenie tych zespołów bywają różne. Brakuje też systematycznej współpracy publiczno-prywatnej między rządami UE a podmiotami pozarządowymi i partnerami międzynarodowymi.

BSA proponuje koncentrację na czterech kluczowych elementach prawodawstwa w zakresie cyberbezpieczeństwa: stworzeniu i utrzymaniu kompleksowych ram prawno-politycznych opartych na narodowej strategii w zakresie bezpieczeństwa, uzupełnionej planami dla sektorów, stworzeniu jednostek operacyjnych z jasno określonym zakresem obowiązków, które będą zajmować się bezpieczeństwem komputerowym, sytuacjami kryzysowymi i reagowaniem na incydenty; budowaniu zaufania i pracy wspólnie z sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi oraz partnerami i sojusznikami międzynarodowymi, a także wsparciu działań edukacyjnych i uświadamiających zagrożenia oraz priorytety w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem BSA europejskie rządy powinny zaniechać protekcjonizmu, który – według organizacji – zmniejsza, a nie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

W raporcie oceniano prawa, przepisy i regulacje wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej według 25 kryteriów uznanych za kluczowe dla skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP