XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bezpieczny internet wymaga partnerstwa publiczno-prywatnego

Bezpieczny internet wymaga partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dla zapewnienia obywatelom dostępu do bezpiecznego internetu konieczna jest współpracą między instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym - przekonywał na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii Wiesław Pałuszyński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki iTelekomunikacji.

Jak podkreślił Pałuszyński chodzi o zbudowanie takiego systemu, w którym firmy z sektora komercyjnego oraz instytucje państwowe będą znały zakres swoich obowiązków, a także ustalone zostaną procedury związane z koordynacją przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Według niego należy wykorzystać wiedzę nt. bezpieczeństwa w internecie firm komercyjnych, "bo one codziennie działają w sieci i obserwują te zagrożenia". "Analizowanie wykrytych przypadków cyberprzestępstw, ale także ciągła wymiana informacji z sektorem prywatnym jest konieczna dla zabezpieczenia się na przyszłość przed takimi zagrożeniami" - zaznaczył.

Pałuszyński powiedział, że "organy państwa, które zajmują się cyberzagrożeniami i cyberprzestępczością muszą kompletnie zmienić swój sposób działania, sposób wymiany informacji między sobą a także sposoby prowadzenia działań profilaktycznych", uwzględniając fakt, że przestępcy przygotowują się do prowadzenia działań terrorystycznych z wykorzystaniem sieci.

Jego zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem wprowadzanie rozwiązań, które są narzucane firmom komercyjnym. Chodzi tu o dyskutowany w ostatnim czasie pomysł nałożenia na dostawców internetu obowiązku filtrowania sieci w celu ochrony dzieci przed niepożądanymi treściami. "Kto ma decydować, co narusza prawo, kto poniesie koszty tego typu rozwiązań?" - pytał Pałuszyński.

Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zaapelował do posłów, aby przyjmując rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa internetowego uwzględniali potrzeby obywateli. "My zbyt często patrzymy na bezpieczeństwo w sieci z punktu widzenia bezpieczeństwa teleinformatycznego państwa, a zbyt mało pod kątem oczekiwań obywateli" - podkreślił Pałuszyński. Dodał, że obywatele chcą mieć komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowoczesnych technologii i "oczekują stworzenia takich rozwiązań, które im ten komfort zapewnią".

Posiedzenie sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii odbyło się w Centrum Nauki Kopernik przy okazji dwudniowej XVII Konferencji Secure 2013 poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpieczny internet wymaga partnerstwa publiczno-prywatnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!