Biały Dom krytykuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Safe Harbor

Biały Dom krytykuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Safe Harbor
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Biały Dom skrytykował we wtorek wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który unieważnił umowę Safe Harbor, regulującą przesyłanie danych osobowych Europejczyków do USA. Rzecznik zapewnił, że w USA dane są chronione, i zapowiedział pracę z KE ws. nowej umowy.

"Wciąż analizujemy ten wyrok, ale jesteśmy głęboko rozczarowani, że sąd obalił porozumienie, które od 2000 roku pokazało, że było kluczowe, zarówno jeśli chodzi o ochronę prywatności, jak i wspieranie wzrostu gospodarczego w USA i Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik Josh Earnest na codziennym briefingu w Białym Domu.

"Uważamy, że wyrok został oparty na niesłusznym założeniu o (słabej) ochronie prywatności danych w USA" - dodał rzecznik.

Wskazał, że USA mają w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE różne obawy, w tym o "ekonomiczne konsekwencje" dla amerykańskich firm. Zapowiedział, że USA będą współpracować z partnerami w UE, by "zagwarantować pewność prawną" dla firm po obu stronach Atlantyku i przygotować nową, "znowelizowaną umowę Safe Harbor".

"Dyskusje w tej sprawie trwają od dłuższego czasu i jesteśmy gotowi, by pracować dalej z Komisją Europejską" - zapewnił.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził we wtorek nieważność porozumienia Safe Harbor między UE i USA z 2000 roku. Porozumienie to umożliwiało ponad 4 tys. amerykańskich firm (takich jak Google czy Facebook) przetwarzanie danych handlowych i osobowych ich klientów w Europie. Trybunał zauważył, że korporacje zza oceanu mogą odstępować od zasad ochrony prywatności określonych w Safe Harbor, jeśli zasady te stoją w sprzeczności np. z wymogami bezpieczeństwa narodowego w USA.

Odnosząc się do tego wyjaśnienia Trybunału, Earnest zapewnił, że amerykańskie prawo przewiduje, że wywiad USA ma dostęp do danych, ale jest zobowiązany przestrzegać "rygorystycznych wymogów" dotyczących ochrony prywatności danych. Przypomniał też, że w ostatnim czasie na wniosek prezydenta Baracka Obamy podjęto szereg reform w programach zbierania danych przez wywiad USA, tak by upewnić się, że nie dochodzi do żadnych nadużyć.

Te reformy, wprowadzane po ujawnieniu przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena istnienia programów masowej inwigilacji elektronicznej, jak dotychczas dotyczyły jednak przede wszystkim programów inwigilacji Amerykanów, a nie obcokrajowców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!