Bieńkowska: więcej unijnych pieniędzy na innowacje

Bieńkowska: więcej unijnych pieniędzy na innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą wydawane nieco inaczej niż te z obecnego - zapowiedziała w czwartek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Większe wsparcie otrzymają m.in. inwestycje związane z innowacjami.

"Już nie będzie prostych dotacji na rozwijanie przedsiębiorstwa, one będą w jakimś małym zakresie w programach regionalnych" - zapowiedziała na wspólnej z premierem czwartkowej konferencji prasowej.

Minister wyraziła też zadowolenie z ustaleń ostatniego szczytu w Brukseli dotyczących tzw. kwalifikowalności VAT (chodzi o możliwość wliczania kosztów tego podatku do kosztów inwestycji objętych dofinansowaniem z UE) oraz ustalenia maksymalnego unijnego dofinansowania inwestycji na poziomie 85 proc. jej wartości. Poinformowała, że te dwie decyzje dają Polsce oszczędności rzędu 18 mld euro.

Na realizację polityki spójności w latach 2014-2020 Polska ma otrzymać niecałe 73 mld euro. Bieńkowska wskazała, że jej ministerstwo pracuje nad sposobem podzielenia pieniędzy z przyszłego budżetu od ponad roku.

Jak poinformowała, środki unijne na lata 2014-2020 będą wydawane w inny sposób niż te, które Bruksela przyznała nam na lata 2007-2013. Wyjaśniła, że do tej pory pieniądze europejskie były wykorzystywane głównie na inwestycje w infrastrukturę i bazę, np. na wyższych uczelniach. "Tę bazę już mamy. Ten przyszły budżet (...) będzie budżetem skierowanym po pierwsze głównie do przedsiębiorców, skierowanym na połączenie tego, co się będzie rodzić na wyższych uczelniach, badań naukowych i przełożenie tego na rynek" - mówiła minister.

"Trochę przekierujemy te środki (...). To są środki rozwojowe, one w Polsce pokazały swój prorozwojowy charakter, one się sprawdziły w czasach kryzysu" - dodała.

Przykładowo, unijne wsparcie firm nie będzie się już koncentrować na prostym dofinansowywaniu ich rozwoju, ale raczej na pobudzaniu innowacyjności. W tym celu - mówiła Bieńkowska - trzeba zachęcić firmy i uczelnie do nawiązania bliższej współpracy.

"Chodzi o posiadanie długofalowego planu w dwóch dziedzinach: po pierwsze przedsiębiorczości, a po drugie szkolnictwa wyższego. To co robi minister nauki przez ostatnie pięć lat, to przygotowanie uczelni do tego, by z przedsiębiorstwami współpracowały" - wyjaśniła Bieńkowska. "Możemy zdecydować się na taki krok, że właściwie uzależnimy dostanie pieniędzy przez wyższe uczelnie, a z drugiej strony uzależnimy sięganie po pieniądze przez przedsiębiorstwa od tego, czy po pierwsze będą współpracować, a po drugie, czy ta współpraca będzie oparta na innowacyjności" - dodała.

Zdaniem Bieńkowskiej takie myślenie przełoży się na szybszy rozwój gospodarki. "Tak jak teraz jesteśmy zupełnie innym krajem (niż w momencie wejścia do UE - PAP), jeśli chodzi o infrastrukturę, tak w 2020 r. będziemy innym krajem, jeśli chodzi o polskie wynalazki, polskie patentowanie i współpracę polskiej nauki z biznesem" - przekonywała.

Przypomniała, że wśród planowanych przyszłych programów operacyjnych znajdzie się m.in. program cyfrowy, z którego będą współfinansowane np. inwestycje w sieci telekomunikacyjne, program infrastrukturalny, w którym będą pieniądze choćby na gospodarkę odpadami i na transport (głównie kolejowy i miejski), czy właśnie program wspierający innowacyjność.

Tak samo jak teraz w latach 2014-2020 będzie funkcjonował oddzielny program dla pięciu województw Polski Wschodniej. Minister zapowiedziała również specjalny pakiet pieniędzy dla miast wojewódzkich, odrębny pakiet środków dla miast średniej wielkości i środki na wspieranie tzw. lokalnych centrów rozwoju, czyli miasteczek zapewniających usługi dla obszarów wiejskich.

Zdaniem Bieńkowskiej inwestycje współfinansowane z nowego budżetu UE mogłyby ruszyć najszybciej pod koniec 2014 r. lub na przełomie 2014 i 2015 r.

Minister poinformowała również, że wdrażanie w Polsce ok. 68 mld euro przyznanych Polsce przez Brukselę na lata 2007-2013 przełożyło się do tej pory na utworzenie 270 tys. nowych miejsc pracy i 150 tys. nowych przedsiębiorstw. "Cała wartość inwestycji, która jest zrealizowana z tych pieniędzy z wkładem polskim (...) i która będzie kończona do 2015 r. to jest około 120 mld euro" - podała Bieńkowska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bieńkowska: więcej unijnych pieniędzy na innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!