XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

BioNanoPark zrealizuje badania dot. utylizacji odpadów pomelasowych

BioNanoPark zrealizuje badania dot. utylizacji odpadów pomelasowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Laboratoria BioNanoParku, działającego w łódzkim Technoparku, zrealizują badania w ramach projektu, którego celem jest opracowanie nowatorskiej i skutecznej metody utylizacji odpadów pomelasowych. Realizacja badań wartych ponad milion zł ma potrwać 1,5 roku.

To pierwszy tak duży kontrakt na badania w BioNanoParku. Przedstawiciele Technoparku podpisali w czwartek umowę w tej sprawie z łódzką firmą Biotechnika. Specjalizuje się ona w rozwiązaniach biotechnologicznych, które znajdują zastosowanie w branżach fermentacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu gorzelniczego i produkcji bioetanolu.

Przy produkcji np. drożdży, etanolu i biogazu z półproduktów przemysłowych powstaje uciążliwy odpad tzw. wywar melasowy, który jednocześnie stanowi cenne źródło substratów energetycznych. Jednak pewne jego składniki wymagają szczególnej uwagi na etapie oczyszczania.

"Przedmiotem umowy jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci technologii utylizacji odpadów pomelasowych. Badania będą prowadzone w laboratoriach BioNanoParku zajmujących się mikrobiologią, procesami biotransformacji oraz wyposażonych w stacje bioreaktorów i zaplecze analityczne" - poinformowała PAP reprezentująca Technopark Patrycja Sopalska.

Łódzki ośrodek, który został uruchomiony w październiku 2012 roku pierwsze badania zaczął realizować w grudniu 2012 roku. Podpisana w czwartek umowa jest jednak pierwszym tak dużym zleceniem dla BioNanoParku. "Kolejne umowy związane z usługami badawczo - rozwojowymi są obecnie na etapie negocjacji" - dodała Sopalska.

BioNanoPark, czyli centrum badawczo-wdrożeniowe Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.

W centrum nadal trwa gromadzenie aparatury badawczej oraz szkolenie personelu. Według specjalistów rozruch laboratoriów potrwać może nawet pół roku. W ciągu najbliższych dwóch lat ma on zostać rozbudowany za 100 mln zł.

W kompleksie jest także 50 nowych biur Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się firmy działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej czy materiałów i technologii dla potrzeb medycyny oraz włókiennictwa.

Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BioNanoPark zrealizuje badania dot. utylizacji odpadów pomelasowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!