Boni o przejściu na sygnał cyfrowy TV: konieczna edukacja

Boni o przejściu na sygnał cyfrowy TV: konieczna edukacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konieczne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w sprawie wyłączenia analogowych nadajników telewizyjnych i zastąpienia ich sygnałem cyfrowym - podkreślił we wtorek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp.

Boni przypomniał, że w środę w województwie lubuskim zostaną wyłączone analogowe nadajniki telewizyjne. Region ten będzie pierwszym w kraju, w którym naziemna telewizja będzie dostępna jedynie w technice cyfrowej. Jak podkreślił szef MAC, działania w woj. lubuskim będą pilotażowe.

"Chcemy, aby ludzie byli świadomi. Badania pokazują, że prawie 90 proc. osób wie o tych zmianach, przejściu z analogu na cyfrę, natomiast bardzo dużo osób jeszcze nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi. Tylko około 4 proc. mówi, że jakimś problemem mogą być koszty związane z nakładami finansowymi na wyposażenie sprzętu w domu, żeby móc odbierać telewizję cyfrową" - powiedział Boni.

Jak mówił, wzmacniany będzie sygnał cyfrowy w całym kraju, w budżecie MAC zarezerwowano na ten cel dodatkowo ponad 31 mln zł. Boni podkreślił, że konieczna jest akcja informacyjna i edukacyjna dotycząca wprowadzanych zmian.

Z danych MAC wynika, że ok. 30 proc. gospodarstw domowych korzysta z naziemnej telewizji. Szef MAC dodał, że nie ma dokładnych danych obrazujących, ile z nich nie jest jeszcze przygotowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Minister zapowiedział, że we współpracy z GUS zostaną przeprowadzenie takie badania; ich wyniki powinny być znane w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

"Na dzisiaj nasze zadanie polega na tym, żeby uniknąć wykluczenia, które może wiązać się z tym, że ktoś chciałby, mógłby, natomiast nie ma możliwości technicznych" - powiedział Boni.

Minister pozytywnie ocenił trwającą w Lubuskiem od kilku miesięcy kampanię informacyjną na temat cyfryzacji naziemnej telewizji, koordynowaną przez wojewodę.

Jej celem jest ograniczenie liczby mieszkańców, których zaskoczy wyłączenie analogowych nadajników. Problem dotyczy przede wszystkim: seniorów, osób samotnych, niepełnosprawnych, mających kłopoty z obsługą techniczną urządzeń, mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Informacje nt. cyfryzacji pojawiają się w regionalnych mediach i na wielu stronach internetowych. Od 11 października lubuskie gminy odwiedzają także mobilne miasteczka cyfrowe Oddziału TVP Gorzów.

Z pomiarów przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że w woj. lubuskim problemy z odbiorem sygnału cyfrowego mieli jedynie mieszkańcy kilku miejscowości w pobliżu Gorzowa, jednak - jak zapewniła prezes UKE Magdalena Gaj - w środę zostanie zwiększona moc nadajnika w Gorzowie, co pozwoli na poprawę odbioru w tych miejscach.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak poinformował, że dzięki cyfryzacji osoby korzystające z naziemnej telewizji mają do dyspozycji 18 programów głównych krajowych nadawców.

"Do początku roku 2014 ta oferta z powodu dokończenia budowy w tym czasie multipleksu 3 będzie mogła się zwiększyć o cztery kolejne kanały. Krajowa Rada, zgodnie z ustawą cyfryzacyjną, rozpocznie ten konkurs jeszcze w tym roku" - powiedział Dworak.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej. Po lubuskich, w drugim etapie tego procesu mają być wyłączone nadajniki analogowe w Gdańsku, Iławie i w Poznaniu - 28 listopada, a kolejne, stopniowo, w 2013 r. W całym kraju proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów, poprawę ich jakości (możliwe nadawanie w formacie HD) oraz dostęp do wielu usług o charakterze interaktywnym.

Zmiana technologii przyniesie korzyści ekonomiczne, gdyż pozwala w miejsce jednego programu analogowego emitować na tym samym kanale (multipleksie) od 7 do 8 programów cyfrowych, a zwolnione częstotliwości mogą być wykorzystane do innych celów, np. na potrzeby szerokopasmowego internetu.

Jak powiedziała PAP prezes UKE Magdalena Gaj, z szacunków wynika, że "ze sprzedaży tych częstotliwości można uzyskać między 1,3 a 4 mld zł".

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. W celu dostępu do kanałów nadawanych w tej technologii z nadajników naziemnych konieczne jest podłączenia do nich odpowiedniego dekodera. Kupując nowy telewizor należy sprawdzić, czy ma on wymagane parametry techniczne. Nie jest wymagana wymiana anten, gdyż dotychczas używane odbierają sygnał cyfrowy. Klienci kablówek i odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać sygnał bez przeszkód.

Symboliczne zakończenie nadawania sygnału analogowego w Lubuskiem z udziałem ministra Boniego zaplanowano w środę o godz. 4.15 na Starym Rynku w Gorzowie. Analogowy sygnał telewizyjny przestanie być nadawany z nadajników Zielona Góra-Jemiołów i Żagań-Wichów obejmujących zasięgiem całe województwo i część gmin z ościennych regionów. Za ich pośrednictwem dostępny będzie jedynie sygnał cyfrowy.

W Lubuskiem widzowie mogą korzystać z multipleksu 1 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info - wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka) i 2 (Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2, TVN7, Polsat Sport News), a w Gorzowie i jego bliskiej okolicy także z multipleksu 3 (TVP1, TVP2 HD, TVP Info - wersja regionalna, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia) na kanale nadawanym z tego miasta.

Wszelkie informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są na stronach: cyfryzacja.gov.pl i krrit.gov.pl. Na pytania związane z wyłączeniem analogowego sygnału telewizyjnego czekają także eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - pod bezpłatnym numerem infolinii 800 00 77 88.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boni o przejściu na sygnał cyfrowy TV: konieczna edukacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!