Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża IT chce zatrudniać, ale brakuje specjalistów

Autor: mat. pras.
08-08-2010 11:40
Branża IT chce zatrudniać, ale brakuje specjalistów

Dobre płace i utrzymujące się duże zapotrzebowanie na specjalistów sprawiają, że praca w sektorze IT jest jedną z najczęściej poszukiwanych – wynika z analiz ofert publikowanych na stronach serwisu otoPraca.pl. Mimo stosunkowo dużego nasycenia rynku chętnymi do pracy, pracodawcy narzekają na niewystarczającą ilość kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Wyniki badania „Global Snapshot”, przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International, wykazują, że 68 proc. polskich pracodawców planuje w III kwartale 2010 roku zatrudnienie specjalistów z obszaru IT. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada, że w perspektywie najbliższych 15 lat fachowcy z dziedziny informatyki będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych.
Również analiza ogłoszeń, przeprowadzona przez serwis rekrutacyjny otoPraca.pl, wskazuje na wysokie zapotrzebowanie sektora IT na pracowników. – Branża informatyczna to jeden z trzech działów w naszym serwisie, w którym publikowanych jest najwięcej ofert pracy – ocenia Marta Krauze z otoPraca.pl. – Najwięcej specjalistów poszukiwanych jest niezmiennie w województwie mazowieckim; oferty z tego regionu stanowią jedną trzecią ogłoszeń dotyczących IT. Duże zapotrzebowanie odnotowuje się również we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

Analiza zachowań użytkowników wykazuje, że branża IT jest również jednym z najpopularniejszych sektorów, w których poszukiwana jest praca. Większym zainteresowaniem cieszy się jedynie handel i administracja. Pomimo tego, według badań agencji zatrudnienia Manpower, pracownik działu IT znajduje się w tym roku wśród 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów. Nic dziwnego, urzędy pracy alarmują, że w branży informatycznej istnieje obecnie największa luka pomiędzy zapotrzebowaniem a podażą absolwentów szkół wyższych.

Specjaliści z obszaru IT poszukiwani są do pracy we wszystkich sektorach, które w swojej działalności wykorzystują innowacyjne technologie internetowe. – Na stałym poziomie utrzymują się oczywiście branże telekomunikacyjna i internetowa – ocenia Łukasz Grzeszczyk, Senior Consultant – Team Leader Dywizji IT & Telecoms HAYS Poland. – Natomiast w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów do działów IT w sektorze finansowym – głównie w firmach ubezpieczeniowych oraz bankach. Jest to związane z ożywieniem gospodarczym i odmrożeniem wstrzymanych w czasie kryzysu projektów rekrutacyjnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP