XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Budapeszt głównym rywalem Wrocławia ws. siedziby EIT

Budapeszt głównym rywalem Wrocławia ws. siedziby EIT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najgroźniejszym konkurentem Wrocławia w ubieganiu się o lokalizację Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) jest Budapeszt - oceniła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska.

Minister uczestniczyła w zorganizowanej w polskiej ambasadzie prze UE konferencji na temat EIT, w której oprócz Wrocławia, prezentowali się pozostali kandydaci: Budapeszt, Wiedeń wraz z Bratysławą oraz Sant Cugat Del Valles koło Barcelony.

Decyzję, kto wygra i gdzie mieścić się będzie siedziba "flagowego okrętu europejskiej innowacji", mają podjąć w Brukseli ministrowie ds. konkurencyjności państw UE 29 maja, czyli dzień przed oficjalnym posiedzeniem Rady UE. Jeśli nie uda im się osiągnąć konsensusu, sprawa zostanie przełożona na czerwcowy szczyt w Brukseli albo francuskie przewodnictwo UE w drugiej połowie 2008 roku.

- Ciągle wierzę, że Polska ma szansę, bo jesteśmy najlepiej przygotowani - powiedziała Orłowska. Przyznała jednak, że bardzo groźnym kandydatem jest Budapeszt.

Jak tłumaczyła, stolica Węgier, tak jak Wrocław, spełnia warunek, że nowe unijne instytucje czy agencje powinny mieścić się w jednym z nowych państw UE. W przeciwieństwie jednak do Polski, która ma już w Warszawie unijną agencję FRONTEX ds. zarządzania granicami UE, na Węgrzech nie ulokowano żadnej unijnej instytucji.

- Po trzecie, Węgry podkreślają, że dotychczas były mocno niedofinansowane i ucierpiały na skutek odpływu talentów, a EIT zmobilizuje młodzież i środowisko naukowe - dodała Orłowska.

Pomysł utworzenia Europejskiego Instytutu Technologii (EIT) zrodził się podczas przeglądu tzw. strategii lizbońskiej w 2005 roku. W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednak z powodu ograniczeń budżetowych KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI).

W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakich udzielają swoim studentom.

Minister Orłowska wyraziła przekonanie, że dla Polski jeszcze korzystniejsza niż siedziba Rady Zarządzającej, która faktycznie ograniczy się do kwestii administracyjnych, będzie udział w roli partnera w kilku WWI. Ujawniła, że już trwają konsultacje z innymi chętnymi krajami, tak by Polska włączyła się do WWI poświęconemu energii oraz nowoczesnym technologiom informacyjnym.

Minister przyznała jednak realistycznie, że w Polsce nie ma jeszcze tak silnych ośrodków naukowych i tzw. parków technologicznych, by mogły być one głównym partnerem - siedzibą jednej z WWI. "Tu konkurencja jest na razie nie do pokonania" - powiedziała.

Do końca czerwca powinni zostać wyłonieni członkowie Rady Zarządzającej EIT, w której znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego, badawczego i biznesu z całej UE.

Do końca 2009 roku mają powstać dwie lub trzy WWI, w tym jedna dotycząca energii i ochrony środowiska, a kolejne transportu i medycyny. Docelowo ma ich być od sześciu do ośmiu.

Budżet EIT szacuje się na 2,4 mld euro na pierwsze sześć lat, począwszy od stycznia 2008 roku; pieniądze mają pochodzić ze środków prywatnych i publicznych (w tym z budżetu UE). O resztę ośrodki badawcze wchodzące w skład instytutu będą musiały postarać się same.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budapeszt głównym rywalem Wrocławia ws. siedziby EIT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!