XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bułgarskie służby specjalne mogą legalnie kontrolować internet

Bułgarskie służby specjalne mogą legalnie kontrolować internet
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od poniedziałku bułgarskie MSW, Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego oraz inne służby specjalne otrzymują prawo wglądu w aktywność obywateli w internecie oraz dostęp do informacji o połączeniach telefonii komórkowej.

W życie wchodzi nowela ustawy o połączeniach elektronicznych, na mocy której operatorzy internetowi oraz telefonii komórkowej są zobowiązani przekazywać w 72-godzinnym terminie służbom specjalnym żądane informacje o aktywności abonentów. Operatorzy mają obowiązek przechowywać przez rok dane o wszystkich połączeniach.

Na udostępnienie tych danych MSW i służbom specjalnym potrzebna jest zgoda jednego z kilkudziesięciu sądów regionalnych. Dotychczas zgodę wydawali wyłącznie prezesi 28 sądów okręgowych (sądów drugiej instancji). Chodzi o informację, z kim dokonano połączenia, a nie o treść rozmowy, czy e-maila. W razie braku wystarczających motywów sąd może odmówić wydania zezwolenia na przekazanie listy kontaktów i billingów.

MSW i służby specjalne mogą zwracać się o takie dane w celu zapobiegania ciężkim przestępstwom oraz przestępstwom komputerowym.

MSW domagało się bezpośredniego dostępu do serwerów operatorów internetowych i telefonii komórkowej. W grudniu 2009 roku takie właśnie prawo przyznawała resortowi spraw wewnętrznych nowela, zaaprobowana przez parlament w pierwszym czytaniu, lecz w lutym br., po silnym sprzeciwie społeczeństwa obywatelskiego, odstąpiono od tak radykalnego rozwiązania.

Także w obecnej, złagodzonej wersji ustawa o połączeniach elektronicznych nadal wywołuje sprzeciw. Asen Nenow z pozarządowej organizacji Aktywni Konsumenci podkreśla, że ustawa nie daje pełnych gwarancji ochrony praw użytkowników internetu i telefonii komórkowej. "Naruszenie praw wszystkich obywateli kosztem chronienia ich przed domniemanymi zagrożeniami nie jest najodpowiedniejszą metodą walki z przestępczością" - powiedział Nenow w wywiadzie dla radia publicznego.

Adwokaci z pozarządowego programu Dostęp do Informacji obawiają się nadużyć ze strony MSW i służb specjalnych, zwłaszcza mając na uwadze, że w ostatnich latach zdarzały się przecieki z MSW. Przeciekały nie tylko informacje o kontaktach prywatnych, lecz także o kontaktach biznesowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgarskie służby specjalne mogą legalnie kontrolować internet

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!