Bumar może zbudować nowy system łączności ratowniczej

Bumar może zbudować nowy system łączności ratowniczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bumar zapowiada, że może stworzyć w pół roku system, dzięki któremu służby ratunkowe będą mogły bez obaw korzystać z telefonii komórkowej i internetu. Chodzi np. o podsłuch. Bumar uczestniczy w programie UE "Secricom", który zwiększa bezpieczeństwo łączności.

Kilkudziesięciu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem łączności i telekomunikacji z Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Polski oraz Słowacji uczestniczyło w czwartek w Warszawie w konferencji nt. niezależnego i odpornego na zakłócenia systemu łączności służb ratowniczych.

Spotkanie było podsumowaniem czteroletniego, międzynarodowego projektu "Secricom", finansowanego przez UE. Patronat honorowy nad konferencją miało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Projekt "Secricom" ruszył w 2008 roku. Z polskiej strony w budowaniu tej koncepcji systemu bezpieczeństwa uczestniczył Bumar, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Tomasz Mirosław, koordynator projektu w Bumarze powiedział PAP w czwartek, że rolą specjalistów z Bumaru było tworzenie koncepcji, a także weryfikacja dostarczonych rozwiązań. "W tej chwili jesteśmy w stanie uruchomić cały system w czasie 6-12 miesięcy w zależności od zakresu zadań, które system ma wykonywać" - powiedział.

System pozwala na organizację bezpiecznej i odpornej na ataki hakerów sieci, wykorzystując prywatne środki łączności, np. telefony komórkowe lub CB radia należące do wolontariuszy. To obniża koszty utrzymania systemu, eliminuje bowiem konieczność magazynowania sprzętu.

W systemie "Secricom" w akcję ratunkową może włączyć się każdy obywatel, ale pod warunkiem, że uzyska autoryzację od koordynatora akcji i będzie przekazywać informacje oraz przyjmować polecenia. "Secricom" umożliwia budowę sieci łączności ponad granicami, co jest istotne przy zwalczaniu zagrożeń międzynarodowych, np. powodzi.

Bumar jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Grupę Bumar tworzą: Bumar spółka-matka oraz 40 firm, zależnych, stowarzyszonych oraz zagranicznych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia - w zakresie zarządzania kryzysowego - obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zadaniem Centrum jest monitorowanie zagrożeń w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych ośrodków funkcjonujących w ramach administracji publicznej, a także instytucji międzynarodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bumar może zbudować nowy system łączności ratowniczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!