XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Buzek: prace nad technologiami energetycznymi najważniejsze

Buzek: prace nad technologiami energetycznymi najważniejsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prace nad rozwiązaniem problemów energetycznych przy pomocy najnowszych technologii są w UE najważniejsze - powiedział szef PE Jerzy Buzek podczas rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie konferencji nt. finansowania niskoemisyjnych technologii.

Główny temat dwudniowej konferencji dotyczącej realizacji unijnego Planu Strategicznych Technologii Energetycznych (SET-Plan) to znalezienie sposobów długofalowego finansowania rozwoju technologii energetycznych.

"W tej europejskiej wspólnocie energetycznej kluczową sprawą jest strategiczny plan technologii energetycznych i polska prezydencja wkłada wiele, żeby pchnąć to w skali europejskiej do przodu" - mówił Buzek na konferencji prasowej, otwierającej spotkanie. Podkreślał, że taka wspólnota daje szanse, że będzie bezpieczniej jeśli chodzi o energię i "w miarę tanio, bo naprawdę tanio to już nigdy nie będzie".

Przewodniczący PE podkreślał, że UE chce stworzyć gospodarkę niskoemisyjną (low-emission), a nie z małym wykorzystaniem węgla (low-carbon). "To jest różnica, bo ta druga mówi o odejściu od stosowania węgla. A słusznie mówi polski rząd, że my będziemy stosować węgiel, tylko w nowoczesny sposób, taki, który nie zagraża środowisku. W tym celu musimy mieć nowe technologie. Ta zmiana nazwy to wyraźny wpływ polskiego stanowiska, w nazwie mieści się bardzo wiele i ta zamiana wyraźnie sygnalizuje pewne ograniczenia emisyjne, a nie ograniczenia jeśli chodzi o źródła energii" - oświadczył Buzek.

"Nie dokonamy rewolucji, ale w istotny sposób możemy zmienić podejście UE. Ta zmiana na dyskusję o gospodarce low-emission jest istotna, bo oznacza, że wszystkie surowce są równoprawne" - mówił z kolei wicepremier Waldemar Pawlak.

Podkreślał znaczenie długoterminowego finansowania i jawności na rynku energii. "Energetyka potrzebuje rozwiązań na kilka pokoleń" - wskazał.

Przypomniał też, że polska prezydencja sfinalizowała prace nad rozporządzeniem REMIT o transparentności na rynkach energii.

"Obecnie sytuacja wygląda tak, że główni dostawcy surowców dla Unii - jak Algieria, Rosja czy Norwegia - znają umowy z poszczególnymi krajami UE i firmami, mogą je analizować i rozgrywać, natomiast kraje europejskie do tej pory dążyły, by nie udostępniać tych informacji (o zawartości umów - PAP). Na tym przykładzie widać, że sama wymiana informacji może zmienić europejskie realia, jeśli chodzi o politykę energetyczną" - mówił Pawlak. Jeśli informacja jest dostępna, to znacznie wcześniej można reagować na ewentualne problemy - dodał.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Elżbieta Orłowska powiedziała z kolei, że po raz pierwszy od kilku lat możemy mówić o strategicznym finansowaniu nauki w Polsce w zakresie technologii energetycznych. "W opublikowanym w październiku krajowym programie strategicznych badań naukowych na samym początku jest energia" - przypomniała.

Wiceminister nie wykluczyła też rewizji finansowania badań nad projektami energetycznymi w kolejnej perspektywie budżetowej UE. Obecnie małych przedsięwzięć w tym zakresie jest 360, być może należałoby skoncentrować finansowanie na dobrze zdefiniowanych celach, by zwiększyć szanse postępu - powiedziała Orłowska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buzek: prace nad technologiami energetycznymi najważniejsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!