Bydgoskie cybertelefony podbiją świat

Bydgoskie cybertelefony podbiją świat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Alcatel-Lucent będzie rozbudowywał bydgoski ośrodek badawczy - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Firma zatrudni co najmniej kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą pracować nad telekomunikacyjnymi technologiami przyszłości

W Brdyujściu mieści się najważniejszy w Polsce i jeden z najbardziej liczących się w Europie ośrodków rozwoju technologii teleinformatycznej, w którym powstają przyszłościowe rozwiązania dla telefonii komórkowej i stacjonarnej.

To właśnie tutaj powstała część oprogramowania do iPhone'a, największego hitu na rynku komórek ostatnich lat. Inżynierowie z Bydgoszczy zaprojektowali wizualny program do obsługi poczty głosowej w tym aparacie. Dzięki niemu zamiast odsłuchiwać po kolei wszystkie zapisane wiadomości, można wybrać z menu konkretne nagranie i odtworzyć je lub skasować - informuje dziennik.

Innym dziełem bydgoskich informatyków jest podbijający globalne rynki system Geopepper. Program ten za pomocą mapy wyświetlanej na ekranie komputera pozwala zlokalizować z dokładnością do kilku metrów wybranych użytkowników komórek. Na przykład rodzice będą zawsze w stanie sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się ich dziecko.

Sukces Geopepper sprawił, że zarząd międzynarodowego koncernu, który ma siedzibę w Paryżu, zdecydował, że w tym roku bydgoski ośrodek zostanie rozbudowany.

- Chcemy zwiększyć zatrudnienie o kilkadziesiąt osób - mówi w "GW" Henryk Hruszka, dyrektor bydgoskiego oddziału Alcatel-Lucent. Najzdolniejszych inżynierów firma będzie rekrutowała głównie spośród absolwentów uczelni z naszego regionu - Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W Alcatel-Lucent kryzys znają tylko z gazet. Nie ma mowy o ograniczeniu badań. - Nie odczuwamy recesji, bo w telekomunikacji coraz większą rolę odgrywają technologie informatyczne, a my właśnie tym się zajmujemy. I na nasze badania stale rośnie popyt - mówi dyrektor Hruszka.

Firma zatrudnia w Bydgoszczy obecnie 700 osób, w tym aż 300 zaangażowanych jest bezpośrednio w prace badawcze. Po wzmocnieniu zespołu bydgoski ośrodek zamierza przebić się do światowej czołówki i pracować nad najbardziej przyszłościowymi rozwiązaniami.

- Komórka z czasem będzie przejmowała funkcje komputera. Nie będzie to jednak polegało na tym, że laptop zostanie zminimalizowany do rozmiarów telefonu. Sztuka polega na takim skonfigurowaniu komórki z komputerem, by z oddalenia za jej pomocą można było korzystać z większości funkcji peceta pozostawionego w domu czy biurze - wyjaśnia w "GW" Hruszka.

Wartość technologii tworzonych w Bydgoszczy w skali roku liczona jest w dziesiątkach milionów dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bydgoskie cybertelefony podbiją świat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!