Były członek wywiadu USA o cyberterroryzmie

Były członek wywiadu USA o cyberterroryzmie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do dnia dzisiejszego nie byliśmy świadkami zdarzenia, które można by określić jako cyberterroryzm, jednak nie oznacza to, że terroryści nie wykorzystują sieci do swych działań – powiedział we wtorek PAP były członek amerykańskiego wywiadu Sean Kanuck.

"Musimy dokonać mocnego rozdzielenia cyberterroryzmu od działań terrorystów w cyberprzestrzeni. Uważam, że cyberterroryzm jest bardzo nieprzystającym i niedobrym pojęciem, ponieważ do tej pory nie widzieliśmy żadnego zamachu dokonanego w cyberprzestrzeni. Zamiast tego obserwujemy organizacje terrorystyczne wykorzystujące internet do rekrutacji, propagandy, komunikacji czy pozyskiwania środków finansowych" - mówił Kanuck w kuluarach Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie (CYBERSEC). Rozmówca PAP jest obecnie ekspertem centrum ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i współpracy Uniwersytetu Stanforda.

Kanuck dodał, że grupy terrorystyczne korzystają z cyberprzestrzeni do prowadzenia działań organizacyjnych, w tym np. zbierania informacji na temat celów. Obecnie internet służy im głównie do wspierania działań, planowania, komunikacji czy rekrutacji - podsumował.

Były członek wywiadu narodowego USA zwrócił też uwagę na silne powiązanie aktywności w sieci terrorystów z ich sukcesami na polu bitwy. Powołując się na wcześniejsze badania podkreślił, że "rekrutacja online" terrorystów była znacznie większa po ich udanych aktach terroru, czy też zwycięstwach w działaniach zbrojnych.

W tegorocznej edycji CYBERSEC bierze udział ponad 700 uczestników z 20 krajów, 120 prelegentów. W trakcie dwóch dni konferencji będą uczestniczyć w czterech ścieżkach tematycznych: państwo, wojsko, przyszłość i biznes. W programie konferencji pojawią się też sesje specjalne dedykowane problemowi cyberprzestępczości.

Wśród wiodących zagadnień tegorocznej edycji znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, rosnącego deficytu cyberspecjalistów. Istotnym elementem prac będzie również debata na temat rozwoju funduszy wspierających startupy w obszarze cyber, innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, tworzenia mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-prywatnej, a także ochrony systemów sterowania przemysłowego - podkreślił organizator, czyli Instytut Kościuszki.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym tego wydarzenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Były członek wywiadu USA o cyberterroryzmie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!