Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cała prawda o rynku Business Intelligence

Autor: wnp.pl (Adam Brzozowski)
28-11-2007 12:30
Cała prawda o rynku Business Intelligence

Aplikacje Business Intelligence powszednieją, a popyt na nie rośnie, gdy inne rynki pogrążają się w kryzysie. Na razie dynamika rynku jest zerowa, ale szykuje się przyspieszenie. W międzyczasie BI zmienia się w CPM.

Raport na temat polskiego rynku Business Intelligence (dalej: BI), czyli oprogramowania do analiz biznesowych, wykonało biuro DiS. Zanim firma zaczęła przypatrywać się rynkowi, stworzyła definicję Business Intelligence: BI oznacza aplikację lub zestaw aplikacji, których zadaniem jest wsparcie procesów podejmowania decyzji poprzez narzędzia raportująco-statystyczne, operujące na danych zgromadzonych z pomocą innych systemów informatycznych.
Aktualna oferta rozwiązań BI operuje często na danych nie tylko księgowych, ale także na danych technicznych pochodzących z aparatury pomiarowej, danych magazynowych, wiedzy o pracownikach, i wielu innych, np. danych zewnętrznych. Dzięki narzędziom BI można szybko kojarzyć dane z pozornie odległych dziedzin, pozyskiwać wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw i uprzedzać zdarzenia zarówno gwałtownych przyrostów gospodarczych, jak i niedoborów.

Narzędzia BI różnią się od rozpowszechnionych w gospodarce systemów aplikacyjnych (np. aplikacji ERP) cechą braku transakcyjności. Zapytanie do bazy transakcyjnej wymaga odpowiedzi online, lub co najwyżej kilku sekund oczekiwania. Natomiast na odpowiedź systemu klasy BI użytkownik jest w stanie poczekać znacznie dłużej.

Waga odpowiedzi udzielanych przez aplikacje BI jest tak duża, że przy dobrze zbudowanych modelach biznesowych użytkownicy coraz chętniej uzależniają swoje decyzje od rezultatów analitycznych zapytań do systemów informatycznych. Stąd coraz częściej na świecie systemy te nazywane są CPM (corporate performance management), to jest systemami wspomagania wydajności przedsiębiorstw.

Techniki BI stopniowo powszednieją. Osoby podejmujące decyzje w firmach chcą znać odpowiedź już nie co miesiąc czy co kwartał, a co tydzień, dekadę, a czasami jeszcze częściej.

Oferowane obecnie na rynkach krajowych i międzynarodowych systemy klasy BI/CPM mogą występować w różnych formach: jako produkty uniwersalne, samodzielne, łączone z innym oprogramowaniem na życzenie użytkownika, jako produkty specjalizowane, wbudowywane w większe pakiety, jako produkty niszowe, samodzielne, ale głęboko specjalizowane do jednego obszaru zagadnień.

Wśród pakietów uniwersalnych DiS wymienia popularne oprogramowanie firm SPSS, StatSoft oraz SAS. Produkty specjalizowane z reguły występują w symbiozie z innymi aplikacjami, przy czym dysponują ogromnymi możliwościami adaptacji w obrębie co najmniej kilku branż. Produkty niszowe ograniczają się zazwyczaj do obsługi jednej branży, lub nawet jej fragmentu. Dobrym przykładem takich narzędzi jest oprogramowanie sprawozdawczości obligatoryjnej tworzonej zgodnie z wymogami NBP, programy analiz ryzyka bankowego (np. Algo Suite), czy ubezpieczeniowego. Wiele produktów BI stanowi fragment większej całości, głównie systemów ERP oraz CRM.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP