XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Caritas Polska uruchomiła aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w naszym kraju. Aplikacja ma pomóc im znaleźć informacje m.in. o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną mogą otrzymać w Polsce.

15 stycznia w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

"Jednymi z największych problemów migrantów i uchodźców są zagubienie i brak informacji, dlatego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku" - podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Migranci i uchodźcy to jedna z grup społecznych, dla której Caritas w Polsce od lat organizuje kompleksowe wsparcie. Caritas prowadzi sześć wyspecjalizowanych placówek pomocy migrantom i uchodźcom, w których wsparcie otrzymuje rocznie ok 2 tys. osób. "Pracujemy z migrantami i uchodźcami od bardzo wielu lat, mamy dużo doświadczenia. Na tej podstawie wiemy, że ludzie zawsze pytają o konkretne rzeczy i potrzebują konkretnego wparcia. Wiedząc, jakiego wsparcia szukają, przygotowaliśmy aplikację, która powinna im pomóc w znalezieniu konkretnych informacji. To odpowiedź na potrzeby, które zaobserwowaliśmy" - tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska.

Jak dodał Kęska, w tej grupie są osoby, które znalazły się w obcym kraju, nie znając języka - one nie wiedzą zupełnie, co zrobić. Dzięki aplikacji znajdą informacje w swoim języku, będą wiedzieli, gdzie się w pierwszej kolejności zgłosić. "Zakładamy, że jeśli ktoś się zgłosi do wyspecjalizowanej placówki, to dostanie niezbędne informacje, ale musi tam trafić. Po to jest aplikacja, żeby cudzoziemiec umiał szybko rozeznać swoje możliwości i swoje prawa. Tam jest też geolokalizacja, która pomoże dotrzeć do celu" - mówił Kęska.

Aplikacja "Pierwsze Kroki w Polsce" będzie dostępna w językach arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Aplikacja będzie obsługiwana przez systemy iOS oraz Android, co pozwoli korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Jak poinformował Kęska, będzie dostępna bezpłatnie w sklepach, z których pobiera się aplikacje, wystarczy wpisać: Caritas Polska.

Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt, jaki działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy czy w zakresie opieki medycznej.

Caritas Polska przeprowadziła projekt w partnerstwie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz Caritas diecezji białostockiej, siedleckiej, lubelskiej, warszawskiej i zielono-górsko-gorzowskiej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu "Nowy Dom Polska" z wykorzystaniem środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji.

Kęska poinformował, że informacje o aplikacji będą przekazywane cudzoziemcom m.in. przez UdSC oraz placówki Caritas.

Jak informuje UdSC, w 2016 r. (do końca listopada) wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 11 tys. 694 osób. 91 proc. wniosków zostało złożonych przez obywateli trzech państw: Rosji (73 proc.), Ukrainy (10 proc.) oraz Tadżykistanu (8 proc.).

Osoby poszukujące ochrony międzynarodowej przybywały najczęściej na wschodnią granicę kraju (ok. 76 proc. ogółu). Najwięcej wniosków (69 proc.) przyjęła placówka Straży Granicznej w Terespolu.

W 2016 r. w Polsce wydano 337 decyzji udzielających ochrony cudzoziemcom, byli to przede wszystkim obywatele: Rosji, Ukrainy, Syrii, Iraku oraz Tadżykistanu.

Jednocześnie złożono w Polsce ponad 127,8 tys. wniosków o legalizację pobytu; 90 proc. dotyczyło otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy, 8 proc. zezwolenia na pobyt stały, a 2 proc. zezwolenia na pobyt rezydenta UE.

W sprawie zezwolenia na pobyt czasowy 69 proc. wniosków złożyli obywatele Ukrainy, po 3 proc. - Chińczycy, Hindusi i Wietnamczycy, 2 proc. - Rosjanie, Białorusini i Turcy. O zezwolenie na pobyt stały ubiegało się ponad 10,6 tys. cudzoziemców, w tym 65 proc. to obywatele Ukrainy, 19 proc. - Białorusini, 3 proc. - Rosjanie. Wnioski o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE zdominowali również obywatele Ukrainy - 37 proc. wniosków; 18 proc. złożyli Wietnamczycy, 11 proc. - Chińczycy, po 4 proc.- Białorusini, Rosjanie i Turcy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!