Centrum Badań i Rozwoju testuje zamówienia przedkomercyjne

Centrum Badań i Rozwoju testuje zamówienia przedkomercyjne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mechanizm zamówień przedkomercyjnych - który pozwoli na opracowanie innowacyjnych, niedostępnych wcześniej produktów i usług - chce przetestować Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w swoim nowym przedsięwzięciu, na które przeznaczy 50 mln zł.

Jak przypomniano w przesłanym PAP komunikacie NCBR, koncepcja zamówień przedkomercyjnych (PCP - Pre-Commercial Procurement) została opracowana przez Komisję Europejską po to, by dać publicznym zamawiającym szansę angażowania się w poszukiwanie nowatorskich rozwiązań, które nie są jeszcze dostępne na rynku, bez konieczności ponoszenia pełnego ryzyka za rezultaty podjętych inicjatyw.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - jak zaznaczają jego przedstawiciele - ma być pierwszą instytucją w Polsce, która skorzysta z tego mechanizmu.

Na razie NCBR czeka na propozycje potrzeb społeczno-ekonomicznych, których nie da się jeszcze rozwiązać dzięki istniejącym już na rynku produktom czy usługom. Potrzeby te zgłaszać mogą np. firmy, jednostki naukowe czy osoby prawne. Rada Centrum wybierze jeden spośród zgłoszonych problemów i NCBR ogłosi konkurs na projekty, które tę potrzebę będą mogły rozwiązać. Centrum zapewni finansowanie oraz wsparcie wszystkich etapów rozwoju produktu, który będzie przedmiotem tzw. zamówienia przedkomercyjnego. Na to pilotażowe przedsięwzięcie centrum przeznaczy maksymalnie 50 mln zł.

Kiedy centrum wybierze już problem, którym warto się zająć, ogłosi, że poszukuje jego rozwiązania - wyjaśnił PAP proces zamówienia przedpublicznego Michał Potyralski z NCBR. Oferty rozwiązania problemu będą mogły zgłaszać różne podmioty takie jak firmy, konsorcja czy uczelnie. Będą one musiały określić swój pomysł, wyliczyć koszty i czas potrzebny na realizację zadania.

Jak dodał Potyralski, spośród tych ofert NCBR chce wybrać pięć podmiotów, które otrzymają środki na wykonanie części badawczo-rozwojowej. Prace wybranych podmiotów będą ocenione i spośród nich trzy firmy uzyskają finansowanie na stworzenie prototypu. Za to w następnym etapie dwie firmy otrzymają środki na wytworzenie produktów, dzięki którym można będzie rozwiązać wybrany problem.

Przedstawiciele NCBR zaznaczają, że wszystkie potencjalne podmioty, które ubiegają się o udział w uczestniczą w PCP, mogą zachować prawa własności do wytworzonej przez siebie wiedzy i technologii. Pomiędzy sektor publiczny i prywatny dzielone jest także ryzyko ewentualnego niepowodzenia rynkowego opracowanego produktu.

"Prawo krajowe nic na ten temat (zamówień przedkomercyjnych - przyp. PAP) nie mówi, ale dyrektywy unijne zachęcają kraje członkowskie, by taką inicjatywy wypróbowały u siebie" - wyjaśnił PAP Potyralski. Ekspert ma nadzieję, że w przedsięwzięciu NCBR uda się wypracować procedury, które pomogą później uregulować zamówienia przedkomercyjne w polskich przepisach.

Jak tłumaczył Michał Potyralski, w zakresie zamówień przedkomercyjnych w Unii Europejskiej szlaki przecierały Holandia, Belgia czy Wielka Brytania. Przykładowo, jedno z pierwszych zamówień PCP realizowanych w Holandii dotyczyło poszukiwania nieistniejącego do tej pory rozwiązania skutecznie zapobiegającego uszkodzeniom wałów przeciwpowodziowych. Propozycje stworzone w ramach zamówienia przedkomercyjnego obejmowały zarówno specjalne czujniki umieszczane wewnątrz wałów, sensory optyczne, jak i systemy monitoringu satelitarnego.

"Jesteśmy dziś świadkami otwarcia nowej epoki dla innowacji w Polsce - drogi zamówień publicznych realizowanych przez administracje. PCP to nowy, niestosowany w Polsce mechanizm finansowania badań ukierunkowanych na potrzeby państwa. Zamówienia przedkomercyjne uzupełniają naszą kompleksową ofertę programową, dając pionierskie narzędzie wspierania prac B+R w Polsce. Wierzę, że zebrane w pilotażu doświadczenia posłużą opracowaniu docelowych zasad PCP, które staną się mapą drogową dla podobnych działań na szeroką skalę w całym kraju" - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Nabór propozycji potrzeb społeczno-ekonomicznych potrwa do 19 sierpnia 2013 roku. Postępowanie przedkomercyjne NCBR chce uruchomić pod koniec tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrum Badań i Rozwoju testuje zamówienia przedkomercyjne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!