Centrum dowodzenia tarczy antyrakietowej będzie w Niemczech

Centrum dowodzenia tarczy antyrakietowej będzie w Niemczech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Centrum dowodzenia systemem obrony antyrakietowej, który NATO rozmieści w krajach Europy, ulokowane będzie w Niemczech - poinformował w czwartek anonimowy dyplomata podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

"Centrum dowodzenia tarczą antyrakietową znajdować się będzie w bazie NATO w Ramstein" na zachodzie Niemiec - powiedział rozmówca agencji AFP.

Informacja ta powinna zostać podana oficjalnie do wiadomości publicznej jeszcze podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu, która będzie trwała do piątku. Tarcza antyrakietowa jest "jedną z najważniejszych osi rozwoju NATO w najbliższych latach" - wyjaśnia francuska agencja.

Centrum dowodzenia ma być w pełni funkcjonalne po szczycie NATO, który odbędzie się w maju w Chicago.

Instalacja tarczy ma w pewnym stopniu zrekompensować skutki częściowego wycofania, w najbliższych latach, oddziałów amerykańskich stacjonujących w Europie. Redukcję kontyngentu USA zapowiedział niedawno amerykański minister obrony Leon Panetta; do 2014 roku z Europy wyjadą dwie z czterech brygad armii USA.

Niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere powiedział w czwartek, że baza lotnicza w Ramstein "zachowa znaczenie strategiczne" dla NATO.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

W połowie grudnia minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow powiedział w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety", że uważa, iż z chwilą rozmieszczenia w Polsce amerykańskich antyrakiet SM-3 jej terytorium może stać się źródłem zagrożenia dla strategicznych sił jądrowych Federacji Rosyjskiej.

Projekt budowy tarczy antyrakietowej to zasadniczy punkt sporny między NATO a Rosją, która uważa tarczę za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. NATO zapewnia, że system nie jest wymierzony w Rosję.

W listopadzie roku 2011 prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej USA w Europie odstąpi ona od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrum dowodzenia tarczy antyrakietowej będzie w Niemczech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!