Ceny usług telekomunikacyjnych mogą spaść o ok. 10 proc.

Ceny usług telekomunikacyjnych mogą spaść o ok. 10 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu dwóch lat, może roku, ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce mogą spaść jeszcze o około 10 proc. - mówi w rozmowie z PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Nie spodziewa się agresywnej walki cenowej między operatorami.

"W ciągu następnych pięciu lat będę starała się utrzymywać konkurencyjność na rynku bądź ją nawet zwiększać, zabiegać o spadek cen usług. Mówię także o utrzymaniu cen na tym samym poziomie, bo z raportu europejskiej organizacji zrzeszającej operatorów telekomunikacyjnych - ECTA - który ukazał się dwa tygodnie temu wynika, że w Polsce mamy najniższe ceny usług telekomunikacyjnych dla konsumentów. Dlatego w trakcie mojej kadencji będę chciała położyć nacisk na jakość, na pobudzenie operatorów do konkurowania przede wszystkim jakością i dobrą, przejrzystą ofertą dla konsumenta" - powiedziała w wywiadzie dla PAP Gaj.

Jej zdaniem agresywna walka cenowa, którą można było obserwować jeszcze dwa lata temu, już nie nastąpi, bo ceny usług są bardzo niskie.

"Operatorzy nie są w stanie więcej z siebie wycisnąć, chociaż na pewno jeszcze jakiś 10-proc. spadek cen może nastąpić w ciągu roku do dwóch lat, ale nie więcej. Polski klient jest coraz bardziej świadomy, chce kupować wysoką jakość, a za tą jakością muszą pójść inwestycje i budowa nowoczesnej infrastruktury, która pociąga za sobą nakłady przedsiębiorców. To będzie miało wpływ na to, czy operatorzy będą w stanie obniżać ceny, czy one pozostaną na takim samym poziomie" - powiedziała prezes.

Zapowiedziała, że wkrótce pod obrady Rady Ministrów trafi nowy pakiet telekomunikacyjny ukierunkowany na wprowadzenie takich regulacji, które zobowiążą przedsiębiorców do tego, by umowy oferowane klientom oraz regulaminy świadczonych usług były czytelne i przejrzyste. Ustawa będzie wskazywała na konkretne parametry jakości tych usług.

Prezes UKE chce też, by - zanim ustawa wejdzie w życie - operatorzy prowadzili działania na rzecz "samoregulacji". W tym celu ma powstać grupa robocza.

"Operatorzy będą mieli obowiązek przekazać do prezesa UKE mierniki, jakimi proponują mierzyć parametry (jakości usług), prezes UKE będzie mógł zgłosić sprzeciw. Operatorzy są świadomi tych obowiązków, które są na nich nakładane, dlatego chcę im zaproponować, zanim te przepisy wejdą w życie, wspólną grupę roboczą, w której w drodze samoregulacji ustalilibyśmy dobrowolnie wskaźniki i mierniki, a później wspólnie je mierzyli. Nasz rynek telekomunikacyjny na tyle dojrzał, że nie ma potrzeby, by tylko ich straszyć decyzjami administracyjnymi i karać, ale można z nimi zacząć rozmawiać i namawiać do samoregulacji" - dodała.

"Grupa zacznie działać zaraz po świętach. Na razie były swobodne rozmowy i nie spotkałam się z operatorem, który powiedziałby, że tego nie chce, a wręcz przeciwnie. Zobaczymy, co z tego wyjdzie" - powiedziała prezes UKE.

Stawki hurtowe telefonii komórkowej MTR w Polsce od 2013 roku mogą wynieść ok. 4-6 groszy za minutę - powiedziała PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Dodała, że konkretny poziom stawek powinien być znany w drugiej połowie maja br.

MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosi obecnie 15,2 groszy za minutę dla trzech operatorów - Polkomtela, PTC i Centertela. Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR dla tych trzech największych operatorów mają spaść do 12,23 groszy za minutę. Takie poziomy MTR zostały ustalone przez UKE w zamian za inwestycje w sieci telekomunikacyjne.

Od 2013 roku będą obowiązywały jednakowe stawki dla wszystkich operatorów (tzw. symetria); będą one obowiązywały maksymalnie do końca 2014 roku.

"Od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, musi być wprowadzona symetria stawek i stawki oparte o model efektywnego operatora. Teraz zbieramy dane do tego modelu. Poziom 1 eurocenta/min funkcjonuje w Europie, ale ja zakładam duży rozstrzał i myślę, że powinniśmy mówić o poziomie między 1 a 3 eurocenty, a dla Polski bardziej powinniśmy mówić o 4-6 groszach/min. Symetria będzie dla wszystkich operatorów, łącznie ze spółkami z tzw. grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Centernet, Mobyland, Aero2 - PAP)" - powiedziała Gaj.

"Poziom stawek MTR wyniknie z modelu efektywnego operatora, który stworzyliśmy i do którego wstawia się różne dane. Ten model liczy stawkę, która byłaby pobierana przez takiego efektywnego operatora funkcjonującego na rynku, któremu zwracają się poniesione koszty i ma odpowiedni procent marży. Zgodnie z przepisami powtórna analiza rynkowa jest przeprowadzana nie rzadziej niż co dwa lata, więc myślę, że o kolejnej obniżce stawek MTR będziemy mówili pewnie w perspektywie kolejnych dwóch lat, czyli że ta stawka maksymalnie będzie obowiązywała przez dwa lata, do końca 2014 roku" - dodała.

Prezes powiedziała też, że do końca kwietnia operatorzy mają przesłać do UKE jednolite, zaudytowane dane, na podstawie których zostaną wyliczone stawki. Poziom stawek powinien być znany w drugiej połowie maja.

"Operatorzy marzą o tym, żebyśmy nie stosowali modelu efektywnego operatora, ale nie ma takiej możliwości z uwagi na zalecenia Komisji Europejskiej. Choć są różne przypadki, bo np. regulator hiszpański zaproponował wprowadzenie tego modelu dopiero od połowy 2014 roku, ale przez to znalazł się w drugiej fazie postępowania z KE. Czyli KE postawiła veto, więc znamy już scenariusz, który nastąpi, jeśli nie zastosujemy modelu " - dodała.

"Będę też na pewno zwracała przy tym uwagę na stawki, jakie są ustalone w innych krajach europejskich, dlatego że nie chciałabym, aby nasi operatorzy tracili na ruchu międzynarodowym, czyli żeby płacili swoim kolegom zza zachodniej granicy więcej, niż sami od nich pobierają" - powiedziała również.

Od stycznia 2013 roku zniknie asymetria stawek MTR pomiędzy trzema największymi operatorami komórkowych oraz P4, operatorem sieci Play, który od 1 stycznia 2012 roku ma stawkę o 63 proc. wyższą niż trzej pozostali operatorzy. Od 1 lipca do 31 grudnia 2012 stawka będzie o 47 proc. wyższa.

Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem symetria stawek dla Centernetu i Mobylandu miała pojawić się od 1 lipca 2013 roku, a dla Aero2 od 1 stycznia 2015 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!