XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chiny publikują projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie

Chiny publikują projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiński parlament opublikował w środę projekt ustawy o bezpieczeństwie w internecie, która umocni kontrolę władz nad danymi, co potencjalnie może mieć duże następstwa dla providerów i międzynarodowych firm działających w Chinach.

Dokument noszący datę poniedziałkową został udostępniony mediom państwowym w środę. Przyszła ustawa ma wzmocnić ochronę prywatności przed hakerami i handlarzami danymi osobowymi, lecz jednocześnie zwiększa możliwości dostępu władz do prywatnych informacji i do blokowania tych, które są nielegalne w świetle chińskiego prawa.

Na temat tej ustawy dyskutowano w Chinach od miesięcy - pisze agencja Reuters. Podkreślano jej fundamentalne znaczenie dla ochrony "suwerenności narodowej cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa i rozwoju". Zaznaczano, że umożliwi ona chińskiemu rządowi lepszą regulację przepływu informacji.

Wcześniej w lipcu chiński parlament przyjął ustawę o bezpieczeństwie i suwerenności państwa, która zaostrza kontrolę władz nad społeczeństwem oraz poszerza definicję suwerenności i terytorialnej integralności państwa.

Cyberbezpieczeństwo jest kwestią szczególnie drażliwą w relacjach Chin z takimi partnerami gospodarczymi, jak np. Stany Zjednoczone, które uważają ostatnie propozycje chińskie za uciążliwe i nieuczciwe wobec amerykańskich firm komputerowych.

Projekt ustawy zakłada, że providerzy (dostawcy dostępu do internetu lub innych usług internetowych) muszą przechowywać dane zebrane w Chinach na terytorium Chin, a dane zebrane w celach biznesowych poza granicami Chin muszą zostać zatwierdzone przez rząd. Zgodny z chińskimi standardami ma być także sprzęt wykorzystywany w sieci.

W Państwie Środka internet jest promowany jako narzędzie w biznesie i edukacji, jednak zakazane są w nim treści uważane za wywrotowe lub nieprzyzwoite. Blokowane są między innymi zagraniczne strony należące do obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz Tybetu oraz niektóre portale informacyjne. Popularne na świecie portale społecznościowe, jak Facebook i Twitter czy portal YouTube, są w Chinach zablokowane, a Chińczycy w dużym stopniu korzystają z ich rodzimych odpowiedników.

Parlament poinformował, że agendy rządowe wydadzą dodatkowe dyrektywy w kwestii cyberbezpieczeństwa w "kluczowych dziedzinach", jak telekomunikacja, energetyka, transport, finanse i obrona narodowa, a także i w innych tzw. wrażliwych sferach.

Na opinie w sprawie projektu nowej ustawy parlament czeka do 5 sierpnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny publikują projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!