XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chmura prywatna czy publiczna?

Chmura prywatna czy publiczna?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Już dziś wiadomo, że będzie to świat wielu "chmur", zarówno publicznych oferowanych przez dostawców usług w sieci Internet, poprzez prywatne, realizowane wewnętrznie przez firmy i organizacje wyłącznie na własne potrzeby w oparciu o własną infrastrukturę, po model mieszany, hybrydowy - uważa Grzegorz Dobrowolski, dyrektor ds. technicznych w firmie Cisco.

Zdaniem naszego rozmówcy, wybór rozwiązania w chmurze uzależniony będzie od gotowości zarówno operatorów, dostawców aplikacji, zainteresowanych klientów jak i wymogów prawnych związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem danych.

- Z uwagi na wymogi prawne związane z przetwarzaniem i przechowywaniem danych, istniejący świat aplikacji oraz specyficzne potrzeby dużych organizacji, duże firmy, również sektora przemysłowego, skłaniają się do wprowadzania modelu „chmury prywatnej” lub modelu hybrydowego, gdzie część usług, nie krytycznych dla działania firmy, jest świadczona przez zewnętrznych operatorów z „chmury publicznej” - wyjaśnia dyrektor Dobrowolski.

Według niego, z jednej strony nowy model usług wpływa na „Top line” przedsiębiorstwa, usprawniając świadczenie usług, skracając czas uruchomienia usługi dla klienta (zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego), wprowadza dużą elastyczność w skalowaniu usługi (chwilowe, czy okresowe zapotrzebowanie na większą ilość odbiorców), z drugiej strony - na bottom line, czyli na koszty związane z realizacją usług (automatyzacja), transparentne rozliczanie kosztów za świadczone usługi, bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów i urządzeń (niwelacja silosów), aż po bardzo elastyczne modele kosztowe, gdzie klient płaci tylko za czas, kiedy wykorzystuje usługę.

- Podczas gdy wśród przedsiębiorstw oraz instytucji sektora publicznego należy spodziewać się połączenia modelu chmury prywatnej z usługami chmury publicznej, wśród odbiorców indywidualnych i małych firm model chmury publicznej wydaje się dość naturalny – uważa Grzegorz Dobrowolski. - Wynika to z bardzo dużej elastyczności oraz obniżenia bariery finansowej związanej z uruchomieniem i pozyskaniem nowych usług. Mówimy tu zarówno o aplikacjach świadczonych jako Software as a Service, poprzez narzędzia do komunikacji (telefonia, konferencje audio- video- web), czy też udostępnienie infrastruktury przetwarzania i przechowywania danych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chmura prywatna czy publiczna?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!