Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chmury hybrydowe przyszłością IT

Autor: wnp.pl (WGK)
05-02-2015 08:10
Chmury hybrydowe przyszłością IT
Fot. PTWP

W 2017 r. środowiska przetwarzania w chmurze będą coraz bardziej zdominowane przez usługi w zakresie platform i baz danych obsługujące infrastruktury hybrydowe. Badanie IDG Connect przeprowadzone na zlecenie Oracle pokazuje, że środowiska chmur prywatnych szybko zbliżają się do dojrzałości - prawie dwie trzecie (60 proc.) przedsiębiorstw osiągnęło średniozaawansowany lub dojrzały poziom ich wdrożenia.

Z drugiej strony pojawiają się obawy nie tyko dotyczące bezpieczeństwa, ale także związane ze standaryzacją infrastruktury informatycznej i koniecznością integracji z dotychczasowymi aplikacjami.
Z badania wynika, że , przedsiębiorstwa są skłonne do wyboru chmury hybrydowej. Wdrożenie w chmurze hybrydowej (36 proc.) zajęło pierwsze miejsce, przed usługami w chmurze prywatnej (32 proc.) i publicznej (17 proc.). Chmura prywatna szybko zbliża się do dojrzałości – dziś to już 60 proc. firm – ale oczekiwanie mówią, że w 2017 r. wartość ta wzrośnie do 82 proc.

Obawy? 55 proc. przedsiębiorstw boi się kwestii związanych z bezpieczeństwem (to nic nowego), ale 47 proc. boi się integracji z dotychczasowymi aplikacjami, 45 proc. – braku wystarczających kwalifikacji personelu. 44 proc. respondentów ma wątpliwości co do kosztów sprzętu.

Coraz większa dojrzałość chmury prywatnej świadczy o tym, że przedsiębiorstwa wyciągnęły wiele wniosków na temat tego, w jaki sposób skutecznie wdrożyć środowisko przetwarzania w chmurze. Najistotniejszym elementem wydajnej infrastruktury chmury prywatnej są skuteczne mechanizmy zarządzania i kontroli (podane przez 34 proc. respondentów), a za nimi plasuje się standaryzacja infrastruktury informatycznej (27 proc.), zdobycie poparcia kluczowych osób podejmujących decyzje (25 proc.) i zapewnienie sprawnego zarządzania zmianami informatycznymi (17 proc.).

W obrębie chmury prywatnej największą popularnością cieszą się obecnie usługi typu „oprogramowanie jako usługa” (68 proc.), a za nimi plasują się usługi typu „baza danych jako usługa” (61 proc.) i „platforma jako usługa” (57 proc.). W ciągu następnych dwóch lat ma się to jednak zmienić - najpopularniejszą formą chmury prywatnej będą usługi typu „dane jako usługa” (29 proc.), a na kolejnych miejscach znajdą się usługi PaaS (26 proc.) i SaaS (23 proc.).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP