Coraz ważniejszy dostęp do danych

Coraz ważniejszy dostęp do danych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost popytu na ciągły dostąp do danych i aplikacji (tzw. ciągłość biznesowa), dalszy wzrost liczby przesyłanych danych, popularyzacja usług w chmurze, ochrona punktów końcowych (np. terminali korzystających ze zwirtualizowanego środowiska IT) i internet rzeczy będą głównymi trendami technologicznymi w tym roku.

– W 2015 roku branża IT przejdzie fundamentalne zmiany spowodowane wzrastającym popytem użytkowników na całodobowy dostęp do danych i aplikacji z czasem przywracania po awarii liczonym w minutach, a nie godzinach i dniach – twierdzi Krzysztof Rachwalski, dyrektor regionalny na rynki Europy Wschodniej w Veeam Software.

Ekspert ocenia, że w tym roku wzrośnie zapotrzebowanie na wysoką dostępność – użytkownicy będą oczekiwali nieskrępowanego, całodobowego dostępu do aplikacji i danych w miarę wprowadzania kolejnych innowacji w urządzeniach mobilnych oraz wdrażania i upowszechniania szybszych sieci (4G, LTE, 5G itd.). W 2013 roku rynek aplikacji mobilnych był wart niemal 27 mld dol., a w roku 2017 kwota ta ma wzrosnąć do ponad 76 mld dol. – Użytkownicy biznesowi będą domagać się powszechnego dostępu do aplikacji i danych jeszcze głośniej niż konsumenci, a presja ta skłoni liderów IT do przemyślenia istniejących modeli dostępności. W miarę postępu wirtualizacji, elastyczność i niezawodność sieci znajdzie się w centrum uwagi, ale to dostępność stanie się strategiczną kwestią dla liderów biznesu. Dotychczasowe postawy się zmienią — wskaźniki RTO (Recovery Time Objective) lub RPO (Recovery Point Objective) mierzone w godzinach staną się nie do przyjęcia, a działy IT będą musiały zapewnić wskaźnik RTPO (Recovery Time And Point Objective) mierzony w minutach – uważa Krzysztof Rachwalski.

Więcej danych, więcej chmury

Wciąż gwałtownie będzie rosła ilość danych w sieci – do 2018 r. może osiągnąć nawet 400 zettabajtów, a do 2020 r. już 26 mld urządzeń będzie podłączonych do sieci. Wzrost ruchu w sieci oznacza wzrost inwestycji w przechowywanie, analizowanie i wyszukiwanie. – W 2015 roku organizacje będą dokonywać nowych inwestycji i wykorzystywać istniejące centra danych aby zapanować nad eksplozją danych. W ciągu najbliższych 12-24 miesięcy kluczowego znaczenia nabierze strategia klasyfikacji danych. Liderzy biznesu będą musieli ustalić, które dane należy zachować, a które usunąć, które nadają się do przechowywania w chmurze, a które powinny pozostać w systemach lokalnych. Rosnąca wykładniczo ilość danych sprawi, że zachowywanie wszystkiego okaże się trudne, wręcz niemożliwe – komentuje dyrektor.

Kolejnym tegorocznym trendem jest wzrost usług w chmurze. Przedsiębiorstwa, choć obawiają się o bezpieczeństwo i dostępność danych, coraz częściej sięgają po usługi zwiększające elastyczność biznesową. Według Krzysztofa Rachwalskiego technologie chmurowe osiągnęły dojrzałość, a eksperci przewidują, że w przyszłym roku rozwój usług lokalnych, które będą dzielić się pracą z usługami rezydującymi w chmurze przyspieszy. – Rozwiązania do usuwania skutków awarii i zapewniania wysokiej dostępności będą oferowane jako usługa w chmurze, a dane będą niezawodnie przesyłane do dostawców hostingu, skąd będzie można je szybko i efektywnie przywracać – komentuje. Usuwanie skutków awarii z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych będzie się upowszechniać, chmura będzie rosła, a jako całość zacznie się jednoczyć.

Wirtualizacja i internet rzeczy – wyzwania dla bezpieczeństwa

Kwestie bezpieczeństwa stają się coraz ważniejsze, a dotyczą także rozwiązań zwirtualizowanych – wiele firm uważa, że centrum danych powinno być w dużej mierze zwirtualizowane. – Niewielu jednak pamięta, że w przeciwieństwie do serwerów, punkty końcowe zawsze pozostaną fizyczne, a one również muszą być stale dostępne. Choć rynek ochrony punktów końcowych rośnie w stałym tempie, nie przykłada się odpowiedniej wagi do zabezpieczenia tego, co stanowi podstawę funkcjonowania wielu firm, czyli urządzeń, które spoczywają w rękach użytkowników. Spodziewam się, że w przyszłym roku to się zmieni i wzrośnie nacisk na ochronę punktów końcowych. Innowacje w zakresie konstrukcji urządzeń oraz rozwiązań zabezpieczających zapoczątkują tę zmianę, a punkty końcowe wreszcie otrzymają ochronę klasy korporacyjnej, na jaką zasługują znajdujące się w nich aplikacje i dane – mówi Krzysztof Rachwalski.

Najbliższa przyszłość to także rozwój internetu rzeczy. Według IDC runek takich rozwiązań w latach 2013-2020 wzrośnie z 1,9 bln dol. do 7,1 bln dol. Dwie trzecie konsumentów zamierza do 2019 r. kupić sieciowe technologie domowe, a prawie połowa deklaruje chęć kupna rozwiązań wearable. – Użytkownicy dopiero zaczynają akceptować internet rzeczy, a producenci dostarczać rozwiązania wykorzystujące jego potencjał. W ciągu najbliższych 12-24 miesięcy sprawi to poważne problemy działom IT. Niezawodność i dostępność usług nabierze kluczowego znaczenia. Użytkownicy będą oczekiwać ciągłego funkcjonowania usług, a działy IT będą musiały je zapewnić. Ewentualne niepowodzenie może słono kosztować. Koszt godzinnego przestoju już teraz wyraża się liczbą sześciocyfrową, a w erze internetu rzeczy może być znacznie wyższy – podsumowuje Krzysztof Rachwalski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz ważniejszy dostęp do danych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!