PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ćwierć miliona kary dla Hawe SA za naruszenie ustawy o ofercie publicznej

Autor: PAP
05-07-2016 21:42
Ćwierć miliona  kary dla Hawe SA za naruszenie ustawy o ofercie publicznej
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

250 tysięcy złotych kary za naruszenie ustawy o ofercie publicznej, polegające na nieprzekazaniu informacji o udzielonym poręczeniu nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego na spółkę Hawe SA. KNF poinformowała o tym w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

"Ukaranie spółki Hawe SA nastąpiło w związku ze stwierdzeniem naruszenia art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy o ofercie, polegającym na nieprzekazaniu Komisji Nadzoru Finansowego, spółce prowadzącej rynek regulowany i do publicznej wiadomości informacji poufnej o poręczeniu udzielonym osobom związanym ze spółką do wysokości 15 mln zł" - informuje KNF.
Kara jest też za brak informacji o "ustanowieniu przez jej spółkę zależną zastawu rejestrowego na aktywach znacznej wartości (stanowiących w dacie ustanowienia zastawu 38 proc. kapitałów własnych spółki)" - wskazuje Komisja.

"W dniu 30 października 2012 r. spółka zależna udzieliła poręczenia do łącznej wysokości 15 mln zł za zobowiązania z tytułu udzielonych kredytów osobom powiązanym osobowo lub kapitałowo ze spółką i spółką zależną: członkowi zarządu Hawe, członkom rady nadzorczej spółki i spółki zależnej, oraz znaczącemu akcjonariuszowi Hawe" - podkreśla KNF.

Ponadto - dodaje KNF - sąd wpisał zastaw rejestrowy na rzecz banku, ustanowiony przez spółkę zależną Hawe, a dłużnikami były osoby, którym w dniu 30 października 2012 r. udzielono poręczenia, zaś "przedmiot zastawu stanowił +jednorurowy rurociąg 40 mm (sieć szkieletowa) przeznaczony do budowy linii optotelekomunikacyjnej na odcinku Sochaczew-Kraków+".

KNF zaznacza, że "informacja o udzielonym poręczeniu w wysokości 15 mln zł była informacją poufną, istotną z punku widzenia uczestników rynku kapitałowego, gdyż poręczenie zostało udzielone osobom powiązanym kapitałowo lub osobowo zarówno ze spółką, jak i spółką zależną, udzielającą tego poręczenia". Informacja ta więc, podobnie jak ta dotycząca ustanowienia zastawu rejestrowego na majątku spółki zależnej, powinna być przekazana KNF, władzom giełdy i do publicznej wiadomości.

"Nieprzekazanie powyższych informacji przez spółkę powodowało, iż uczestnicy rynku kapitałowego pozbawieni byli (do dnia publikacji sprawozdań finansowych za 2012 r. w dniu 21 marca 2013 r.) istotnych informacji dotyczących spółki publicznej, które mogły mieć wpływ na podejmowanie decyzji inwestorskich, dotyczących akcji spółki" - zaznacza KNF. Dodaje, że "spółka dysponowała wszystkimi informacjami umożliwiającymi jej prawidłowe wypełnienie obowiązków informacyjnych".

Hawe SA jest spółką publiczną, której akcje od 2007 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zajmuje się głównie świadczeniem usług telekomunikacyjnych w oparciu o własną sieć światłowodową.

W skład Grupy Kapitałowej Hawe - jak informuje spółka na swojej stronie - wchodzi pięć spółek: Hawe SA - spółka publiczna i dominująca Grupy Hawe, której działalność operacyjna prowadzona jest przez dwie spółki zależne: Hawe Telekom Sp. z o.o. i HaweHawe Budownictwo Sp. z o.o., a także ORSS Sp. z o.o. i OMSS Sp z o.o., w których Hawe S.A. posiada 100 proc. udziałów.

Do ubiegłego roku głównym akcjonariuszem Hawe SA był Marek Falenta, mający zarzuty w związku z udziałem w tzw. aferze podsłuchowej z 2014 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Hawe SA [HWE]

kurs:

0.30 PLN 0.01 (3.45%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 064 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP