Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Cyberataki - mała świadomość firm o skali zagrożenia

Autor: wnp.pl (KW)
24-11-2015 15:00

Zagrożenie atakiem hakerskim rośnie w alarmującym tempie. Niemal każda firma korzystająca z dostępu do Internetu, padła ofiarą cyberprzestępczości, bądź może stać się jej celem w najbliższej przyszłości. Sektory szczególnie narażone na ataki hakerów, to przede wszystkim te o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania gospodarki i państwa, a więc sektor finansowy, energetyczny, technologiczny oraz zdrowotny.

Według ekspertów PwC powołujących się na raport Center for Strategic and International Studies, koszty cyberprzestępczości wahają się od 375 mld USD do 575 mld USD
Ale tylko 10 proc. firm wykryło i zareagowało na atak - świadczy to o wciąż znikomej świadomości zagrożeń. Rosnące niebezpieczeństwo w sieci potwierdzają także statystyki: tylko na przestrzeni jednego roku (2013 r. - 2014 r.), liczba incydentów związanych z niedozwolonym naruszeniem bezpieczeństwa cybernetycznego przedsiębiorstw wzrosła o niemal połowę, do 42,8 mln - jeszcze w 2009 roku było to niespełna 3,5 mln. Wzmożona aktywność hakerów generuje istotne skutki dla całej światowej gospodarki.

- Świadomość zagrożeń wynikających z coraz silniejszego uzależnienia światowej gospodarki od Internetu, jest wciąż bardzo niesatysfakcjonująca, zwłaszcza w sektorze MŚP. Znikome zainteresowanie cyberbezpieczeństwem jest pokłosiem przeświadczenia o byciu nieatrakcyjnym dla hakerów - takiego podejścia nie uzasadniają realia rynkowe. Duże firmy i korporacje inwestują ogromne środki w bezpieczeństwo swoich serwerów, przekierowując tym samym zainteresowanie cyberprzestępców w kierunku słabiej zabezpieczonych przedsiębiorstw. To w części wyjaśnia 64 proc. skok liczby incydentów wykrytych w organizacjach o przychodach w wysokości od 100 mln USD do 1 mld USD - powiedział Roman Skrzypczyński, ekspert ds. cyberprzestępczości w PwC i prelegent debaty „Cybersecurity: managing the risk”, organizowanej przez AIG oraz Brytyjsko-Polską Izbę Handlową. Eksperci próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto zabezpieczać się przed cyberprzestępczością.

Zagrożony przede wszystkim sektor finansowy i energetyczny

Sektory szczególnie narażone na ataki hakerów, to przede wszystkim te o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania gospodarki i państwa, a więc sektor finansowy, energetyczny, technologiczny oraz zdrowotny. To także niewielkie przedsiębiorstwa bazujące na przetwarzaniu wrażliwych, poufnych informacji. Zaliczają się do nich m.in. szpitale, a także kancelarie prawne, coraz częściej padające ofiarą grup cyberprzestępczych, których niezmiennym celem są dane osobowe, dane kart kredytowych, a także fizyczne uszkodzenia systemów komputerowych.

W powszechnym przekonaniu, źródło zagrożenia cybernetycznego najczęściej pochodzi z zewnątrz. Tymczasem - jak wynika sporządzony przez ekspertów PwC - to pracownicy danej firmy najczęściej (nieświadomie) przyczyniają się do prowokowania ataku. Nierzadko są ich bezpośrednim - w pełni świadomym inspiratorem.

- Optymalne przygotowanie firmy na cyberatak wymaga zmiany filozofii myślenia o tego rodzaju zagrożeniach - niestety w wielu przypadkach to sami pracownicy są najsłabszym ogniwem wykorzystywanym przez hakerów. Za 70 proc. wszystkich incydentów odpowiada obecny lub były personel firmy, podczas gdy jedynie 30 proc. to bezpośredni wynik działań cyberprzestępców. Na rynku istnieje szereg produktów dostosowanych do potrzeb i możliwości firm narażonych na utratę wrażliwych danych - dodał Roman Skrzypczyński..SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP