Cyberbezpieczeństwo kluczowe dla projektowania systemów

Cyberbezpieczeństwo kluczowe dla projektowania systemów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niedawne przypadki cyberataków na i z wykorzystaniem systemów Internetu Rzeczy, masowe wycieki danych i coraz częste dowody na projektowanie systemów bez brania pod uwagę cyberbezpieczeństwa są bardzo niepokojące – ostrzega w rozmowie z PAP dr Łukasz Olejnik.

Konsultant ds. cyberbezpieczeństwa i prywatności zwrócił uwagę, że "stoimy obecnie przed erą robotyki i sztucznej inteligencji, a coraz więcej systemów będzie autonomicznych". Dlatego jednym z kluczowych zadań stojących przed władzami krajowymi i UE jest opracowanie i przyjęcie odpowiednich zapisów prawnych, które będą regulować tę sferę.

"Ludzkość przeszła już przez kilka faz rozwojowych w systemach informacyjnych. Mieliśmy problemy bezpieczeństwa z serwerami i komputerami użytkowników. Następnie podobne klasy problemów stawały się domeną systemów webowych. (…) Dopiero wchodzimy w erę Internetu Rzeczy, a już słyszymy o wielkich atakach, problemach bezpieczeństwa, wyciekach danych. Popełnia się na nowo często te same lub podobne problemy. Projektowanie i wdrażanie bezpiecznych systemów to nadal wyzwanie i wygląda na to, że z podobnymi problemami spotkamy się w przypadku robotyki" - tłumaczył badacz z University College London.

Olejnik zwraca uwagę, że "robot to po prostu komputer z możliwością komunikacji z innymi komputerami (np. przez internet), a dodatkowo wyposażony w sensory i elementy fizyczne, takie jak np. mechaniczne ramiona".

"W związku z tym, roboty są wyposażone w różnego rodzaju sensory, mikrofony i kamery. Mogą także się przemieszczać. Już nie mówimy o błędzie bezpieczeństwa w komputerze czy aplikacji na smartfona. Teraz będzie to cały system cyberfizyczny, ze wszystkimi konsekwencjami" - zwracał uwagę Olejnik, prognozując jednocześnie, że roboty będą wszędzie - "w szpitalach, domach, sklepach, na ulicach". W jego ocenie ta rzeczywistość "jest bliższa niż myślimy".

"Problemy cyberbezpieczeństwa związane z robotami mogą pociągnąć za sobą bardzo niebezpieczne zagrożenia na skalę dotychczas niespotykaną. To może być bardzo niebezpieczny świat. Wyobraźmy sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad robotem, albo siecią robotów - na skalę masową. Może to doprowadzić nie tylko do sabotażu, ale wręcz do incydentu angażującego całe miasta i kraje. Stanie się to bardzo łakomym kąskiem dla różnego rodzaju cyberoperacji. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dobrze finansowany zespół przejmuje kontrolę nad setkami tysięcy robotów w całym kraju" - zaznaczył badacz University College London.

Przypomniał, że w ostatnim czasie analitycy z zespołu IOActive znaleźli kilkadziesiąt poważnych luk bezpieczeństwa w obecnie dostępnych systemach robotyki. Ten i inne przykłady nie pozostają jednak bez reakcji, a świadomość problemu rośnie, choć działania są niewystarczające.

"Obecnie Parlament Europejski rozpoczyna prace nad regulacją ePrivacy, która będzie stawiała wymogi zabezpieczeń komunikacji i prywatności danych. Niepokoi, że w obecnej formie ePrivacy jest dokumentem ograniczonym i niespecjalnie wybiegającym w przyszłość. Skupia się na status quo. Nie próbuje wyznaczać standardów ani nawet identyfikować zmian, które są już bliskie" - dodał ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Olejnik podsumował, że zagadnienia cyberbezpieczeństwa i stworzenia regulacji dla robotyki są na tyle poważne, złożone i szybkozmienne, że nie ma innej możliwości poza powierzeniem ich agencji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo, monitoring, analizę i wyznaczanie standardów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberbezpieczeństwo kluczowe dla projektowania systemów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!