Cyberbezpieczeństwo zadaniem także dla wojska

Cyberbezpieczeństwo zadaniem także dla wojska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ramach zapowiadanej narodowej strategii cyberbezpieczeństwa należy zdefiniować zadania dla wojska, zbudować struktury i wyszkolić ludzi - mówi p.o. dyrektora departamentu polityki zbrojeniowej MON płk Karol Dymanowski.

Zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego to zadanie także dla wojska – podkreślali w piątek w Warszawie uczestnicy konferencji I Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa. Jednym z tematów konferencji było cyberbezpieczeństwo w kontekście modernizacji armii.

"Współczesne działania wojska w coraz większym stopniu opierają się o systemy teleinformatyczne, wojsko musi posiadać zdolności nie tylko do działań defensywnych, ale przede wszystkim rozpoznawczych - wykrywania zagrożeń" - powiedział p.o. dyrektora departamentu polityki zbrojeniowej MON płk Karol Dymanowski.

Dodał, że w ramach zapowiadanej narodowej strategii cyberbezpieczeństwa należy zdefiniować zadania dla wojska, zbudować struktury i wyszkolić ludzi.

Zaznaczył, że choć "cyberprzestrzeń sama nie wygra wojny, nie jest czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o działania wojenne", ważne, aby żołnierze byli świadomi, że aktywność w cyberprzestrzeni zawsze zostawia ślad i może on być wykorzystany przez przeciwnika.

Dymanowski dodał, że w działaniach na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego liczy się "przede wszystkim budowanie potencjału intelektualnego", który jest ważniejszy niż potencjał techniczny, sam sprzęt nie ma tak kluczowego znaczenia, jest też znacznie tańszy niż klasyczna broń, np. środki obrony powietrznej. Zaznaczył, że nie sposób oddzielić cywilnej cyberprzestrzeni od wojskowej, dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczna jest współpraca cywilno-wojskowa.

W trakcie konferencji zwrócono uwagę, że o 29 państwach wiadomo, iż działają w nich podmioty pracujące nad ofensywnymi działaniami w cyberprzestrzeni. Zdaniem kierownika studiów doktoranckich na AON prof. Ryszarda Szpyry, także polskie wojsko powinno budować takie "zdolności destrukcyjne".

Płk Robert Walkowski ze Służby Wywiadu Wojskowego powiedział, że wykorzystywanie cyberprzestrzeni jako równorzędnego obszaru działań militarnych to sygnał, że wywiad musi zwracać na nią uwagę, choć SWW nie jest powołana do działań w przestrzeni teleinformatycznej.

Borys Iwaszko z SKW zwrócił uwagę, że niektóre kraje są "o lata świetlne" dalej pod względem zaawansowania w sprawach cyberbezpieczeństwa. Wskazał na kraje bałtyckie, "które dostały łupnia od Rosji", co skłoniło je do prac nad cyberbezpieczeństwem. Teraz możemy się od nich dużo nauczyć - podkreślił.

Otwierając konferencję minister cyfryzacji Anna Streżyńska powiedziała, że w resorcie przez ostatnie cztery lata niewiele zrobiono, a świadomość zagrożeń w społeczeństwie, administracji i wśród polityków jest niska. "Są raporty, które wolałabym +odzobaczyć+, pokazują, jak jesteśmy nieprzygotowani na zagrożenia w cyberprzestrzeni" - oceniła minister. Podała przykład "dramatycznego raportu NIK" dotyczącego zaniedbań w tej sferze.

Jak zaznaczyła brakuje "silnego ośrodka koordynującego ten ważny temat", a o skali zagrożenia - dotykającego przeciętnych obywateli - może świadczyć liczba prób wyłudzeń podjętych w związku z programem 500 plus.

Streżyńska zapowiedziała przygotowanie do końca roku strategii bezpieczeństwa cybernetycznego. Zapewniła, że Ministerstwo Cyfryzacji opracuje procedury działań na szczeblu centralnym.

Zastępca szefa BBN Jarosław Brysiewicz poinformował, że Biuro pracuje nad aktualizacją doktryny cyberbezpieczeństwa przygotowanej przez poprzedniego szefa BBN Stanisława Kozieja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberbezpieczeństwo zadaniem także dla wojska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!