Cyberprzestępczość - fakty i mity

Cyberprzestępczość - fakty i mity
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włamania do komputerów, ujawnienia poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej czy szpiegowanie państw, to tylko niektóre z zagrożeń czających się w cyberprzestrzeni.

Jak sobie z nimi skutecznie radzić? I czy obecne regulacje prawne są wystarczające by nas ochronić. Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy pierwszej międzynarodowej konferencji CYBERSEC, która w poniedziałek rozpoczęła się w Krakowie.



Zagrożenia rosną ...

Jak mówi Mirosław Majem, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego Cybersec Forum, Cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem. - Techniki teleinformatyczne praktycznie stają się integralną częścią wszystkich rozwiązań dotyczących funkcjonowania państwa, funkcjonowania gospodarki, czy działania sił zbrojnych. W związku z tym w naturalny sposób bezpieczne jej stosowanie jest kluczowe. Jeśli tego nie mamy, to wszystkie zdobycze związane z wprowadzeniem technik teleinformatycznych, może paradoksalnie stać się największym zagrożeniem. I tego chcemy uniknąć. Dlatego tak bardzo ważne jest zajmowanie się cyberbezpieczeństwem - podkreśla gość.

... bo większa się zależność

Zagrożenie jest tym większe, im bardziej zależne są firmy, gospodarka od technik teleinformatycznych. - Dzisiaj to czy płynie prąd, w którym kierunki i ile, zależy w dużej mierze od sprawnego funkcjonowania komputerów. Jeżeli te urządzenia zostaną zaatakowane, to może się okazać, że któraś z tych funkcjonalności, którą wymieniłem, nagle jest zakłócona. I mamy prawdziwy problem - wyjaśnia gość.

Coraz więcej ataków

Zresztą już takie przypadki historia odnotowuje. - Ten najświeższy, z marca tego roku, kiedy duża część Turcji znalazła się w obszarze tzw. blackoutu, czyli awarii zasilania. Wielu ekspertów wskazywało na to, że sytuacja była spowodowana atakiem teleinformatycznym ze strony Iranu, który w ostatnich latach bardzo wzmocnił swoją cybersiłę - przypomina ekspert.

CYBERSEC ma stać się istotnym elementem w dyskusji przed przyszłorocznym szczytem NATO w Warszawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!